Konut Fiyatlarında Artış Beklentisi

14/09/2018

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değerine göre önümüzdeki süreçte konut fiyatları artacak.

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değerine göre önümüzdeki süreçte konut fiyatları artacak.

REIDIN Türkiye Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksi değeri bir önceki çeyreğe göre %4 artışla 98,0 oldu. Buna göre geçen çeyreğe nispetle, önümüzdeki üç aylık dönemde gayrimenkul fiyatlarında fiyat artış beklentisi yükseldi.

REIDIN CEO’su Kerim Bertrand, döviz kurunda meydana gelen hızlı yükselişin, piyasadaki volatilite, TÜFE’nin beklentilerin üstünde gelmesi gibi unsurların, gayrimenkul sektörüne yönelik duyulan güveni de olumsuz etkilediğini söyledi.

Sektöre Güven Azaldı

Geçtiğimiz çeyrek dönemde gayrimenkul sektörüne olan güvenin kısmen kötümser bir beklentiye dönüştüğünü vurgulayan Bertrand, “Kredi faiz oranlarına ilişkin artış eğiliminin devam beklentisi ise yine banka ve finansal kuruluşlar için gayrimenkule duyulan güveni kısmen kötümser algıda bırakmıştır.” dedi.

Bertrand ayrıca, “Gayrimenkul danışmanları çerçevesinde baktığımızda ise gayrimenkule karşı duyulan güven endeksi kısmen iyimser kategorisinde kalsa bile, geçtiğimiz çeyrek döneme göre yaklaşık olarak 14 puan düştü. Bunu da yukarıda değindiğimiz gibi piyasalardaki belirsizliğe bağlayabiliriz” diye konuştu.

Kaynak: emlak dream