Konut Kredileri Hacmindeki Artış Beklenenin Altında Kaldı

31/08/2016

Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre 5-19 Ağustos tarihleri arasındaki dönemde konut kredileri hacmindeki artış 329.6 milyon lirada kaldı.

Konut Kredilerindeki Artış Beklenenin Altında Kaldı

Konut kredisi faiz oranlarında indirimin istenilen seviyede olmaması, tüketicinin kredi iştahını artırmadı. Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre 5-19 Ağustos tarihleri arasındaki dönemde konut kredileri hacmindeki artış 329.6 milyon lirada kaldı. Bu rakam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu yetmez, faizin daha da inmesi gerekir. Yatırımın, üretimin ve istihdamın artması için faiz inmeli" açıklamasını da destekledi.

Konut Kredisi Faiz Oranları Hala Yüksek

Ağustos ayı başında kamu bankalarının öncülüğünü yaptığı süreçte 10 yıl vadeli konut kredisi faiz oranı yüzde 0.95'e kadar çekildi. Buna rağmen, konutta en düşük yıllık ortalama faiz, masraf ve komisyonlar hariç yüzde 11.5 seviyesine ulaştı. Bankaların özellikle vatandaşın en az kredi kullandığı 25-60 ay vadeli konut kredisi faiz oranlarını düşürdüğü gözlemlendi.

Konut kredileri faiz oranlarının önümüzdeki dönemde düşmesi ve bu düşüşün konut kredisi hacmine yansıması bekleniyor. Zira 3 yıl önce konut kredisinde aylık faiz yüzde 0.60'lara kadar gerilerken, yıllık faiz ise yüzde 7 seviyelerine kadar düşmüştü. Merkez Bankası'nın indirim sürecine devam etmesi, küresel likidite bolluğunun etkisiyle bankaların finansmana erişimde sıkıntı yaşamaması ve hükümetin konut yardımının da devreye giriyor olması, faizlerin düşeceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi. Son indirimle birlikte konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıllık konut kredisinde ortalama 15 milyar TL daha az faiz ödeyecek olan tüketici, bu sürecin devam edeceği öngörüsüyle konut alımını erteliyor.

Konut Kredisi Faiz Oranındaki Düşüş Kampanları Arttırdı

Tüketicilerin, konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklediğinin en önemli göstergesi, Emlak GYO öncülüğünde başlatılan kampanya oldu. Emlak Konut GYO'nun 1 Ağustos itibarıyla başlattığı ve arkasından Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyelerininde dahil olduğu kampanya atağı konut sektörüne büyük hareket getirdi. Konut kredi faiz oranları yüzde 0.70'e, vadeyi de 120 aya çeken kampanya kapsamında Emlak Konut projelerinde 25 günde 2 bin 200 bağımsız bölüm satıldı. 1 milyar 450 milyonluk ciro yapılan projelerde günde ortalama 90 konut satışı gerçekleşti.

Yaz Dönemi Nedeniyle Kampanyalar Uzatılabilir

Emlak Konut'un 30 projede 15 bin konutla başlattığı kampanyaya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği de (GYODER) katılmış, proje sayısı 86'ya konut sayısı da 56 bine çıkmıştı. Sabah'ın haberine göre, GYODER Başkanı Aziz Torun, kampanyaya vatandaşın yoğun talep gösterdiğini belirterek, "3 haftada 2 binin üzerinde konut satışı çok ciddi bir başarı. Yaz durgunluğunun olduğu şu günlerde birçok vatandaşımız tatilde olduğundan kampanyadan faydalanamadığı için süreyi uzatmamız yönünde çok fazla talep alıyoruz. 31 Ağustos'ta yapacağımız toplantıdan sonra uzatmamız gündeme gelebilir" dedi.

Kaynak: Yeni Şafak