Konut Kredisi Faiz İndirimleri Nasıl Yorumlandı?

02/08/2019

Ziraat Bankası öncülüğünde kamu bankalarının uyguladığı konut kredisi faiz indirimi oldukça olumlu tepkiler aldı. Konut sektörü, bankacılık sektörü temsilcilerinin faiz indirimlerini nasıl yorumladı.

Dün itibariyle Ziraat Bankası ve bugün itibariyle VakıfBank'ın konut kredisi faiz oranlarını %0.99'a çekmesi konut sektörü açısından oldukça olumlu karşılandı. Sektör temsilcileri uzun süredir yüksek faizoranları nedeniyle ertelenen konut talebinin canlanmasını öngörüyor. Kamu bankalarının indirim kampanyasına özel bankaların da destek vermesi talep ediliyor.

Konut kredisi faiz oranının 15 yıl vade ile oluşturulmasının büyük hareket olduğunu belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, asıl konut ihtiyacının bu kesimde olduğunun altını çizdi. Elmas, "Vadenin 180 aya çıkmış olması daha alt ve orta gelir grubunu alıma yönlendirecek. Bankalar anlaşarak oranı %0.80'e kadar çekilebiliz" diye konuştu.

Özel Bankalarda İndirime Destek Versin

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "Alternatif yatırım araçlarında da gayrimenkul lehine bir hareket gözlemleniyor. Dövizdeki düşüş eğiliminin devam etmesini, mevduat faizlerine de gözle görülür bir gerileme olmasını bekliyoruz. Yani tüketici açısından mükemmel bir zemin hazırlanmış oldu. Beklentimiz bu kıvılcımın özel bankalar nezdinde de destek görmesi" dedi.

Tüm Bankalar Katılmalı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kamu bankaları başta olmak üzere tüm bankaların faiz indirimine gitmesini beklediklerini söyledi. Baran, "Gayrimenkul başta olmak üzere ekonominin her alanında gelişmeye engel olan enflasyon ve faiz baskılarının bitmesi iç tüketimi canlandırarak, üretimde ve istihdamda artış sağlayacak" diye konuştu.

Dengelenme Sürecinin Etkileri

Bu hafta başında, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin ardından kredi faizlerinin düşürülebileceği açıklamasında bulunan Hazine ve Maliye Berat Albayrak, dünkü faiz düşüşünü değerlendirdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Albayrak, "Dengelenme sürecinin pozitif etkileri piyasalara yansımaya devam ediyor. Kamu bankalarımız faizlerde düşüş süreçlerini başlattı. Konut, tüketici ve kurumsal kredilerde oldukça avantajlı koşullarda sunulan kredilerin vatandaşlarımıza ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum" mesajı verdi.

Ekonominin Yanındaki Güç Olmaya Devam Edeceğiz

Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, "Kamu bankaları olarak kârlılığımızı ikinci plana bırakarak milli ekonomimizin yanındaki güç olduk, olmaya da devam edeceğiz" dedi.

Ertelenen Talep Harekete Geçecek

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, konut kredisi faizlerinin psikolojik sınır olan %1'in altına düşürülmesinin gayrimenkul sektörünü harekete geçireceğini söyledi. Yetgin, "Faizleri indirilmesiyle birlikte konutta ciddi bir fırsat oluştu. Son çeyrekte satışların daha da artacağını düşünüyorum. Mevduat faizlerinin de düşmesiyle vatandaşın ertelediği konut talebi hareketlenecek" dedi.

Kaynak: Ahaberci