Konut Kredisi Faiz Oranları 2014 Yılındaki Rakamların Hala Altında

21/10/20152014 yılı ve 2015 yılı konut kredisi faiz oranlarının seyrini değerlendiren Güven, 2015 yılında faizlerin genel seyrinin, son dönem hariç aşağı yönlü olduğunu ifade etti.

Ülkede yaşanan siyasi belirsizlik ve dünyadaki son gelişmeler ekonomiye de fazlasıyla yansıyor. Bir yandan dolar, euro ve altında iniş çıkışlar devam ederken öte yandan kredilerle ilgili gelişmeler de belirsizliğini koruyor. 

Konu ile ilgili Habertürk editörlerinden Kübra Genç, Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven ile krediler seçim sonrası ne olur, geçtiğimiz seneye göre nasıl bir hava var ve tüketiciler ne yapmalı, konularını değerlendirdi.

2016'nın İlk Yarısına Kadar Artış Var

Güven'in ifadeleri ne göre bundan sonraki faiz oranlarının seyrini hem seçimler hem de yurtiçinde ve yurdışında gerçekleşen ekonomik ve politik gelişmeler, birçok faktöre bağlı olarak ekonominin gidişatı ve en önemlisi Amerikan Merkez Bankası’nın alacağı kararlar etkileyecek. 

Global piyasalarda ise beklenenfaizlerdeki artış devreye girdiği takdirde, seçim sonuçlarından bağımsız olarak, faiz oranlarında bir yükselme olması kaçınılmaz olacak.

Yukarıda saydığımız gelişmelere bağlı olarak; faizlerin 2016’nın ilk yarısına kadar artış trendinde olması mümkün görünüyor ancak sonrasında tekrar bir düşüş trendine gireceği bekleniyor.

2014 Yılı Faiz Oranları Ortalamanın Üzerinde Değil

2014 yılı ve 2015 yılı faiz oranlarının seyrini de değerlendiren Güven, 2015 yılında faizlerin genel seyri, son dönem hariç aşağı yönlü olduğunu ifade etti. Güven sözlerine şu şekilde devam etti;  Haziran ayına kadar Mortgage faiz oranı ortalamalarına baktığımızda; 2014 senesinin biraz altında seyrettiğini bile söyleyebiliriz. Komşularımızdaki siyasi ve ekonomik gelişmeler, bunlara ilave olarak seçimler ve sonrasında gelen siyasi belirsizlik sene başındaki faiz oranlarında aşağı yönlü trendi değiştirdi. Ama yine de mevcut durumun 2014 yılı faiz oranı ortalamalarının üstünde olduğunu söyleyemeyiz.

Sezon Artışlarına Göre Karar Verilmemeli

Son olarak Güven yatırım yapacak tüketicilere de önerilerde bulundu ve dönemsel ya da sezonsal artışlara/değişimlere göre karar vermenin doğru olmadığını ifade etti.

Güven; her zaman ev alım amacının iyi tanımlanması gerektiğini, eğer yaşamak için bir ev alınıyorsa, fiyatı ve mevcut faiz oranlarıyla oluşan taksit tutarı bütçeye uygun ise faiz oranlarının düşmesini beklemeden o evi kaçırmamak gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Habertürk