Konut Kredisi Faiz Oranları 4 Ayda Yüzde 1.40 Seviyelerine Çıktı

15/10/2015

100 bin lira kredi çeken vatandaşa ekstra 20 bin lira külfet yüklendi, aylık ödemeler ise en az 100 lira pahalandı.

Ekonomi Siyasi İstikrarla Gaza Basacak

Ekonomi verileri, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan konut ve kredi faizlerindeki artışın, döviz kurundaki tarihi rekorların ve yatırımlardaki düşüşün telafi edilmesi için siyasi istikrarın şart olduğunu ortaya koyuyor.

Şubat 2001 krizinin ardından alınan erken seçim kararı sonrasında 2002 Kasım seçimlerinin ardından sağlanan 13 yıllık siyasi istikrarla milli gelirini 4 kat artırarak 800 milyar dolara çıkaran, kişi başı gelirde 10 bin dolar bandını geçen, Avrupa'nın en büyük 6. ekonomisi olmayı başaran, enflasyonu yüzde 7 seviyelerine çeken ve ortalama yüzde 5 büyüme oranı yakalayan Türkiye ekonomisinde işler, 7 Haziran seçimlerinin ardından tersine döndü.  
Fatura Vatandaşa Çıktı

Seçimlerin ardından ortaya çıkan siyasi belirsizlikle başta konut kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları tavan yaptı. Bankalar faturayı vatandaşa çıkardı. Seçim öncesinde yüzde 0.80 seviyelerinde seyreden konut kredisi faiz oranları 4 ayda yüzde 1.40 seviyelerine kadar yükseldi, 100 bin lira kredi çeken vatandaşa ekstra 20 bin lira külfet yüklendi, aylık ödemeler ise en az 100 lira pahalandı. Taşıt kredilerindede durum farklı olmadı bankalar faizlerini yükseltti. Taşıt kredileri ise yüzde 1.40'tan 1.65 seviyelerine çıktı. Seçimlerinin ardından istikrarın sağlanmasıyla banka faizlerinin kısa sürede düşüşü öngörülüyor.

Kaynak: Güneş