Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 0,90 ile 0,85 Bandında Olmalı

12/04/2016

Uzmanların yaptığı açıklamalarda konut kredisi aylık faiz oranının düşmesi gereken bandın 0,90 ile 0,85 olduğu belirtiliyor.

Merkez Bankası’nın Yaptığı İndirim İnşaat Sektörüne Umut Işığı Oldu

Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında yaptığı 25 baz puan indirimin kredi maliyetlerine yansıyıp yansımayacağı konuşulmaya başlandı. Emlak sektörü 25 baz puan indiriminin kendisi için faydalı olduğunu düşünüyor. 20 Nisan’da gerçekleşecek olan Para Politikası kurulu toplantısından sonra yarım puan daha indirimin yapılması bekleniyor.

Tüketicilerin arzuladığı yıllık kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesi hayali gerçekleşirse konut satışlarının hareketleneceği düşünülüyor. Uzmanlara göre konut piyasasının hareketlenmesi için ihtiyaç olan konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in altında olmalı. Eğer aylık faiz oranları yüzde 1’in altına inerse çok kısa sürede piyasada bu indirimlerin etkileri gözlemlenecektir. Eğer Merkez Bankası indirim yapmaya devam ederse faiz oranının yüzde 1’in altına düşebileceğine inanılıyor. Bu indirim piyasayı hareketlendirecek kadar yeterli olmasa da eğer Merkez Bankası indirim yapmaya devam ederse etkisinin kısa sürede gözlemleneceği belirtiliyor.

KONUTDER’e yani Konut Geliştiricileri Ve Yatırımcıları Derneği’ne göre bu indirimin yeterli değil. Yapılan indirimin ilerleyen günlerde yapılacak başka indirimlerin habercisi olduğu düşünülüyor. 20 Nisan’da gerçekleşecek Para Piyasası Kurulu toplantısında Merkez bankasının yapacağı indirimin en az 50 baz puanlık olacağı ve bu indirimin konut kredisi faiz oranlarını 0,10 ve 0,15 civarında düşüreceği tahmin ediliyor. Merkez Bankası’nın yaptığı 25 baz indirimin sektörde gelecek indirim beklentilerine yol açtığı ifade edildi. Uzmanların yaptığı açıklamalarda konut kredilerinde aylık faiz oranının düşmesi gereken bandın 0,90 ile 0,85 olduğu belirtiliyor. Yapılacak indirimlerle bu orta vadede, aylık faiz oranının sektör için daha yararlı olacağı düşünülüyor. Türkiye’nin yıllıklandırılmamış manşet enflasyon için yüzde 6’nın altına inmek farklı konut kredisi seviyelerine işaret ediyor. Eğer enflasyon yüzde 6’nın altına inebilirse konut kredisindeki aylık faiz oranlarının yüzde 0,75 sonraki indirimlerle de yüzde 0,65 değerlerinin görülebileceği düşünülüyor. Enflasyonun inmesiyle daha da hareketlenen piyasa için 20 Nisan’da merkez Bankası’nın yapacağı indirim bekleniyor. Eğer enflasyon yüzde 87in altındaki değerleri göremezse de aylık bazın olabilecek en iyi şartlarda yüzde 0,90 ile 0,95 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Eni Konu