Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 0.98’e mi İndi?

31/08/2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumun geçtiğimiz günlerde açıkladığı konut faiz oranlarının %0.98’e indirilmesi vatandaşların büyük bölümü tarafından yanlış anlaşıldı.

28 Ağustos’ta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum düzenlenen basın toplantısında yeni konut kampanyasını duyurdu. Kampanya kapsamında gerçeri olmak üzere konutlarda %10 indirim %10 peşinat ve %0.98 faiz oranı üzerinden konut almak mümkün.

Fakat vatandaş tarafından karıştırılan durum şu olmuş. Bu indirim ve faiz oranları sadece kampanya kapsamındaki marka konutlarda mevcut. Şu an için 33 proje dahilinde uygulanan kampanya haricinde konut almak isteyen vatandaş bankaların konut kredisi ürünlerinden yararlanacak.

Bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarının ortalaması %2.28 seviyesinde seyrediyor. En düşük konut kredisi faiz oranı ise %1.65 olarak karşımıza çıkıyor.

Mayıs-Haziran döneminde olduğu gibi konut kredisi faiz oranları %0.98 faiz oranını indirilmedi. Çoğunluğu İstanbul’da olan 33 markalı konut projesi kapsamında sadece %0.98 faiz oranı uygulanıyor. Bunun haricinde konut almak isteyen vatandaşlar bankaların konut kredisi üzerinden konut alabilecekler.

Kaynak: KrediPazarı