Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Artış Devam Edecek mi?

10/05/2019

Dün döviz kurunun sert yükselişi sonrasında Merkez Bankası iki kez kur’a müdahale ederek repo ihalelerini sonlandırdı. Yaşanan gelişmelerin bankaların konut kredisi faiz oranlarına olumsuz yansıması tahmin ediliyor.

İç piyasada İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ile oluşan belirsizlik, dış piyasada da ABD - Çin ticari çekişmeleri ve İran ambargosu ile uluslararası riskler arttı. TL'deki değer kaybı hız kazandı.

Dün Euro/TL, 11 Ekim 2018'den bu yana ilk kez 7 lirayı aştı ve 7.0054'ü test etti. Dolar kuru da 6.2460'a kadar yükseldi ve 24 Eylül'den beri en yüksek rakamı gördü. Sterlin ise 8.1373 liraya tırmandı. Altın 8 ayın zirvesine çıkarak 258 TL’ ye ulaştı.

Döviz kurlarının hızlı yükselmesi sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) harekete geçti. Merkez Bankası ilk olarak gün ortasında 1 hafta vadeli repo ihalelerini sonlandırarak fonlama yapmayı durdurdu.

Merkez Bankası kur da beklenen düşüşün gerçekleşmemesiyle akşam saatlerinde ikinci müdahalede bulundu. TL zorunlu karşılık tutarı %40’tan %30’a indirildi Ayrıca yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan arttırıldı.

Konut Kredisi Faizleri Artar mı?

TCMB’nin adımlarından sonra ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak %25.5'e yükselmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın en son Mart ayında 1 hafta vadeli repo ihalesini durduğunda yaklaşık 5 aydır düşüş ivmesinde olan konut kredisi faiz oranları hızla yükselişe geçmişti.

Konut kredisi faiz oranları son haftalarda hızla yükselme trendindeyken ilerleyen günlerde repo faizlerinde görülecek kademeli yükselişin konut kredisi faizlerinde yeni bir artış dalgası yaratması tahmin ediliyor.

Güncel Konut Kredisi Faizleri

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.04’e ulaştı. En yüksek konut kredisi faiz oranı %2.75’e çıktı. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı ise %1.45 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranının yıllık maliyet oranı %19.3 düzeyinde.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

10 Mayıs itibariyle en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 1.750 TL oluyor. Kredinin toplam maliyeti ise 211.600 TL’ ye karşılık geliyor.

Kaynak: KrediPazarı