Konut Kredisi Faizleri İndiğinde Konut Fiyatları Artacak

14/01/2019

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, konut fiyatlarının şu an dip seviyede olduğunu ve konut kredisi faizleri indiği dönemde en az %60 zamlanacağını belirterek yatırımcıları uyardı.

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi Çelebi, emlak sektöründe son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Geçmiş yıllara göre konut satışlarında düşüş yaşandığını ifade eden Çelebi, ''Vatandaşın bakışında psikolojik olarak bir soğukluk var. Bunun yavaş yavaş sıcaklığa dönüşmeye başladığını görüyoruz. Konut kredisi faizlerin yüksek olmasından dolayı sıkıntılı bir süreç atlattık. Şu an faize olan güven yavaş yavaş azalıyor. Gayrimenkul almanın tam zamanı. Fiyatlar oldukça geriye geldi'' dedi.

Sektöre hareketlilik gelmeye başlamasının memnuniyet verici olduğuna işaret eden Çelebi, bu dönemde sadece evini değiştirmek isteyen ihtiyaç sahiplerinin kiralık konutları tercih ettiğini, maddi imkanı olanların ise satılık konutlara yöneldiğini söyledi.

Konut Fiyatları Dipte

Fiyatların artmadığını tam tersine düşüşte olduğunu dile getiren Çelebi, ‘'Konut fiyatları dip noktayı gördü, bu saatten sonra da yavaş yavaş yükselmeye başlıyor'' diye konuştu. Çelebi, gayrimenkul sektöründe 2018'de dolar kuru ve konut kredisi faizlerinin artmasından dolayı yaşanan ekonomik sıkıntının ardından sektörün şuan eski haline dönmeye başladığını anlattı. Kiralıklarla ilgili de bilgi veren Çelebi, Bursa'da kiralık daire sıkıntısı bulunmadığını vurguladı.

Çelebi şöyle devam etti: ‘'Satılık noktasında da şöyle bir şey var; Bursa çevresel olarak yapılacak projelerin de etkisiyle büyümeye yüz tutacak bir şehir. Konut fazlalığı var mıdır? Kısmen de olsa var ama bu çok çabuk tüketilebilir. Yeni proje başlamadığı için bir dönem sonra konut ihtiyacı tekrar doğacaktır.''

Konut Kredileri Düşünce Fiyatlar Artacak

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, yatırımcılara tavsiye ve önerilerde de bulunarak şunları kaydetti: ‘'Şuan yatırımcı için en uygun zaman. Bunun altını çizmek istiyorum. 1 sene ya da 6 ay sonra bugün alacakları rakamlarda hiç kimse konut bulamayacak. Bir süre sonra dolar kuru ve konut kredisi faizleri değiştiğinde bugün konuştuğumuz rakamlardan en az %60-70 daha yüksek fiyatlardan konut alırlar. Onun için parası olan, nakit alışveriş yapmak isteyen vatandaşlarımıza bugün için gayrimenkul almalarının doğru olduğunu söylüyoruz. Şuan yatırımdan uzak durmasınlar.''

Kaynak: Olay