Konut Kredisi Faizleri İnerse Yeni Rekor Gelebilir

23/11/2018

2018 yılında tapuda KDV indirimi, kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimi ve konut sektörünün kampanyaları ile sektörde canlılık yakalandı. Yıl sonuna kadar konut kredisi faiz oranlarının düşmesi halinde 2017’de kırılan Cumhuriyet tarihinin en yüksek konut satış rekoru geçilebilir.

Konut teslimlerinde uygulanan %18’lik KDV’nin 31 Ekim’e kadar %8’e, tapu harcı oranının da %4’ten 3’e indirilmesine karar verilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı konut pazarını hareketlendiren bu indirim atağında uzatma kararını da geçtiğimiz günlerde açıkladı. Gayrimenkulde, KDV ve tapu harcı indirimi 31 Aralık’a kadar sürüyor.

52 Bin TL Cepte Kaldı

KDV ve tapu harcı indirimi ev alacak vatandaşa ciddi avantajlar sunuyor. 500 bin liralık bir evin %18 KDV ile satıldığını düşünelim. (Net alanı 150 metrekareden büyük evlerde ve tüm ticari ünitelerde KDV %18) Bu durumda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin lirayken, indirimle 40 bin liraya düşüyor. Sadece KDV’den sağlanan kar 50 bin lira. Aynı ev için indirim olmadan önce ödenen tapu harcı 20 bin lirayken, indirimle birlikte bu 15 bin liraya düşüyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı ödüyor. Bu durumda alıcı 500 bin liralık bir evde toplam 52 bin 500 lira avantaj sağlıyor. Öte yandan KDV indirimi Mayıs başında sadece konutlar için açıklanırken, yaklaşık 2 hafta sonra ofis ve dükkan gibi ticari birimler de bu kapsama alınmıştı. Şimdi ek uzatma ile ticari ünite satın alanlar da önemli avantaj sağlayacak.

Yeni Rekor Faizlere Bağlı

Kamunun KDV ve tapu harcı indirim yapması, özel sektördeki firmaların sunduğu kampanyalar konut pazarında hareketlilik yarattı. Geçen ay ülke genelinde 146 bin 536 kişi ev sahibi oldu ve tüm zamanların en yüksek aylık konut satışı gerçekleşti. Bu yılın 10 ayında ise 1 milyon 148 bin 927 konut satıldı. Geçen yıl, 1 milyon 409 bin 314 konut satışı ile Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldığını hatırlatan sektör temsilcileri 2018’i de rekorla kapamayı bekliyor. Konut pazarında yaşanan canlılığın sürmesi için konut kredisi faiz oranlarının makul oranlara inmesi, KDV konusunda da kamunun kalıcı bir destek sağlaması bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet