Konut Kredisi Faizlerinin Yüzde 1'in Altına İnmesi Bekleniyor

11/07/2019

Konut sektörünün önde gelen isimleri konut kredisi faiz oranlarının yakın zamanda psikolojik seviyelere geleceğini bildirerek bir kaç ay içinde %1’in altına gerilemesini beklediklerini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın önümüzdeki toplantıda faizleri düşürmesi ihtimalinin yükselmesi, gayrimenkul sektöründe de konut kredisi faiz oranlarının aşağılara çekileceğine yönelik beklentileri artırdı. İzmir'de konut sektörünün önde gelen kuruluşlarının temsilcileri faiz oranlarının çok hızlı bir şekilde düşmesini beklediklerini ve bu oranın %0.98 ile %1.02'lere kadar geri çekilebileceğini vurguladı. Ekonomistlere göre faiz indiriminin ardından enflasyon oranlarının yıl sonuna kadar tek haneli rakamlara düşmesi bekleniyor. Beklentilerin gerçekleşmesi durumunda Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranlarının psikolojik seviye olan %1'lere yaklaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Faizler Normale Dönecek

Gayrimenkul uzmanları konut kredisi faiz oranlarında gerçekleşecek yeni düşüşle birlikte piyasanın tekrar normale döneceğini belirttiler. Konut almayı planlayan vatandaşların faiz oranlarının düşmesini beklediklerini, bankaların faiz oranlarını %1'in altına çekmesinin vatandaşların bu yöndeki kararlarında etkili olacağını belirten iş dünyası temsilcileri, "Bir kaç ay içinde faizlerin %1'lere çekilmesiyle konut satışlarında geçmiş yıllarda olduğu gibi patlama yaşanır. Konut almak isteyenler faizlerin düşmesini sabırsızlıkla bekliyorlar" görüşünü dile getirdi.

Faizler Yüzde 1.5’e Düştü

En düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası’nın indirimi ile 1.50'e düştü. Temmuz ayında açıklanan TÜFE verilerine bağlı olarak ise Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları %1.5'e geriledi.

Konut Sektörünün Yorumları

İzka İnşaat Yöneti̇m Kurulu Başkanı Azat Yeşi̇l: En geç bir iki ay içinde faiz oranlarının düşmesini bekliyoruz. Faiz oranlarının düşmesi sadece inşaat sektörüne değil, 40'dan fazla sektöre canlılık getirecektir.

Megapol Yöneti̇m Kurulu Başkanı Seli̇m Gökdemi̇r: Faizlerdeki düşüşün ardından konut kredisi faiz oranlarının da önemli oranda aşağı çekilmesini bekliyoruz. Ciddi düşüşle birlikte gayrimunkul satışlarında önemli patlama olacaktır.

Aydemi̇r İnşaat Yöneti̇m Kurulu Başkanı Lati̇f Aydemi̇r: Bankaların konut kredisi faiz oranlarında önümüzdeki aylarda ciddi bir düşüş bekliyoruz.En düşük konut kredisi faiz oranının %0.97-0.98 ve %1'e çekilmesi sektöre büyük bir canlılık getirecektir.

Gözde İnşaat Yöneti̇m Kurulu Başkanı Kenan Kali: En geç Eylül ayı içinde konut kredisi faiz oranlarının düşeceğini ümit ediyoruz. Konut satışlarının artması ile tüm sektörler canlanacaktır.

Avcılar İnşaat Yöneti̇m Kurulu Başkanı İdri̇s Avci: Mevduat faizlerinin düşmesi ve konut faizlerinin %1'in altına düşmesini bekliyoruz. Konut piyasası hareketlenecek.

 

Kaynak: KrediPazarı