Konut Kredisi İhracı Tamamlandı

07/12/2018

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre Türkiye'de ilk kez yapılan varlığa dayalı menkul kıymet ihracı başarıyla tamamlandı. Konut kredisi indirimi olacak mı? Konut kredisi faiz oranları nasıl etkilenecek?

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ'nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük VDMK ihracı bugün başarıyla tamamlandı.

Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Türk sermaye piyasaları için birçok ilki temsil eden ihraca talep, ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden gelirken kaynak kuruluş olan 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlanmış oldu. Toplam 3,15 milyar lira nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK'ların tamamı 4-6 Aralık 2018 tarihlerindeki talep toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldı. Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank ve Garanti Bankası'nın yüksek kaliteli varlıklardan teminat havuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı menkul kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Fon'un VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemeler bu İTMK'ların sağlayacağı nakit akışlarından sağlanacaktır"

Açıklamada, ihraç edilen VDMK'ların, JCR Eurasia Rating tarafından "yüksek düzeyde yatırım yapılabilir" kategoride değerlendirildiği ve uzun vadeli ulusal notunun "AAA (Trk)" olarak belirlendiği ifade edilerek, "İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-özel sektörün bu ihraçta göstermiş olduğu işbirliği ve bu büyüklükteki bir ihracın başarısı sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak kabul edilebilecektir. Türk finans dünyasında yakalanmış olan bu motivasyonla yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmaları devam ettirilecektir. VDMK'lar Borsa İstanbul'a kote olacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Konut Kredisi İhracı Nedir?

Konut kredisi ihracı, bankaların kullandırmış oldukları konut kredisi kaynaklı alacaklarının karşılığında varlığa dayalı menkul kıymet ihracı ile kaynak yaratmasına anlamına geliyor. Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bu yöntem Türkiye'de ilk kez kullanıldı. Bankalar ellerindeki kredi alacaklarını teminat gösterip kendilerini yeni bir nakit finansman kaynağı oluşturuyor.

Türkiye'de varlığa dayalı menkul kıymet ihracı kapsamında 5 Aralık 2018 tarihinde başlayan talep toplama dönemi bugün sona erdi. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Erhan Topaç, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu: ''İpotek teminatlı menkul kıymet dediğimiz kredi havuzlarını, varlık finansman fonuna ihraç etmiş olacaklar. Yatırımcılar bankalara kredi ödedikçe paralar fona geri gelecek buradan da yatırımcılara ödenecek.''

Konut Kredisi Faiz İndirimi Olacak mı?

Vatandaşlar ise bu konunun kendilerine dönüşünün nasıl olacağını merak ediyor. Bu kapsamda özellikle kamu bankalarının yaptığı ihracatın büyük bir kaynak oluşturması ve bu doğrultuda faiz oranlarının düşmesi ile konut kredisi indirimi bekleniyor. Özel bankaların yaklaşık bir aydır konut kredisi faiz indirimi uygularken, kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimi yapmaması dikkat çekmişti. Gelişme sonrası kamu bankalarının da konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesi öngörülüyor.

Kaynak: Ege Haber