Konut Kredisi Kullandırımları Artabilir

02/11/2015

Faiz oranlarının yeniden tek haneye inmesi ile konut kredisi kullanımında artışa yol açabilir.

1 Kasım seçim sonuçlarının finans piyasalarındaki etkisi faizlere de yansıdı. Faiz oranları son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Tahvil-bono piyasasında iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi genel seçim sonuçlarının ardından yüzde 9,60 ile 10 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Geçen haftanın son işlem gününde genel olarak yatay bir seyir izleyen iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, haftayı yüzde 10,18 seviyesinden tamamlamıştı.

Faizler Artık Tek Hane

Resmi olmayan genel seçim sonuçlarına göre AK Parti'nin iktidarı tek başına elde etmesinin etkisiyle yeni haftaya sert düşüşle başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, yüzde 9,60 ile yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 9,22 ile 5 Haziran'dan bu yana gördüğü en düşük seviyesine indikten sonra şu dakikalarda yüzde 9,27 seviyesinde dengelendi. Analistler, teknik olarak iki yıllık  gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 9,50 - 9,60 bandının güçlü destek konumunda olduğunu belirterek, siyasi ve ekonomik istikrar fiyatlamasının ardından piyasaların tekrar ABD verilerine odaklı seyrine döneceğini kaydediyor.

Konut Kredisi Kullandırımları Artabilir

Gösterge tahvil faizlerinde yaşanan sert düşüş özellikle konut kredilerinde etkisi yüksek olacak. Hanehalkı kredi kullanımında özellikle konut kredilerinin yüksekiiği ve kredi kullanım oranındaki artış faiz oranlarındaki düşüşün en fazla bu piyasada etki etmesine yol açmaktadır. Faiz oranlarının yeniden tek haneye inmesi ile konut kredi kullanımında artışa yol açabilir.

Kaynak: Karar