Konut Kredisi Kullanımı Azaldı Sigorta Hacmi Daraldı

08/01/2019

Bankaların kredi kullandırımına özellikle de konut kredilerine bağımlı olan hayat sigortaları, kredi kullanımının azalması ve ekonomideki küçülme ile 2018’de ciddi oranda daraldı.

Yılın ilk 11 ayında bu branştaki prim üretimi sadece %2.2 artarak 6 milyar 379 milyon liraya ulaştı. Türkiye Sigorta Birliği açıklamasına göre bu branş reel olarak 15.9 küçüldü. Bu nedenle toplam sigorta pazarındaki payı da %15.2’den %13.2’ye geriledi. Oysa bu branşta prim üretimi, 2017 yılında 2016’ya göre %35.8 artarak 6.8 milyar liraya ulaşmış, reel artış da %21.4 olarak gerçekleşmişti.

Hayat sigortası pazarının daralmasının temel nedeni ise ekonomik krizin etkisiyle banka kredilerindeki düşüş. Türkiye’de %70-75 oranında bankaların verdiği kısa vadeli kredilere güvence olarak satılan hayat sigortaları, geçen yıl özellikle konut kredisi ve Kredi Garanti Fonu teminatlı kredilerle ve uzayan vade süreleriyle önemli bir ivme yakaladı. Ekonomik büyüme de hayat sigortası branşını olumlu etkiledi.

Yüzde 9 Artış

Yıla güçlü başladıklarını hatırlatan Metlife Emeklilik Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, yılın ikinci yarısında ise özellikle ağustos ayından sonra kredilerin hızla yavaşladığını, bundan tüketici ve konut kredilerinin de etkilendiğini belirterek “Bu durum özellikle ağustos ve eylülde hayat sigortalarını olumsuz etkiledi. Aralık ayında ise yeniden toparlanma oldu. 2018 üretiminde yüzde 8-9 nominal artış görebiliriz“ dedi. Yurtseven, yeni yıla ilişkin şöyle konuştu:

Güven Önemli

“2019 yılı kredi pazarında henüz iyileşme yok ama hayat branşı açısından kanama durdu gibi görünüyor. Yeni yılda enflasyon düşerse toparlanma görebiliriz. Ekonomideki somut adımlara paralel olarak tüketici güveninin artması hayat sigortası pazarı için önemli olacak.” Yurtseven’e göre, ayrıca bu yıl kredi bağlantılı sigortaların dışında eğitim, kritik hastalıklara yönelik hayat sigortalarında olumlu gelişmeler görüldü.

Kaynak: Cumhuriyet