Konut Kredisi Kullanımı Azaldı

23/10/2018

Konut satışları hız kesmiyor ancak konut sahibi olmak isteyenlere en büyük erişim sorununu bankaların yüksek konut kredisi faiz oranları oluşturuyor. Vatandaş yükselen konut kredisi faiz oranları karşısında şirketlerin kampanyalarına yöneliyor.

Konut sahibi olmak isteyenler ve yatırımcılar konut alımına hızla devam ediyor ancak bankaların konut kredisi faiz oranları konut satışlarında büyük erişim sorunu çıkarıyor. En düşük %1.98, en yüksek ise %3.20 seviyesini gören faiz oranlarıyla ödeme yapamayanlar, konut alım talebini erteliyor. Son veriler de bankaların kredi faizi oranlarının konut alımı üzerindeki etkisini bir kez daha açığa çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde eylül ayında 127 bin 327 konut satışı gerçekleştirildi. Eylülde satılan konut sayısı bir önceki aya göre %21 artarken, geçen yılın aynı ayına göre %59.2 geriledi. Yine eylül ayında banka kredili satışlar olarak bilinen ipotekli konut satışları ise geçen yılın aynı ayına göre 572 azalarak 11 bin 330'a geriledi.Yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle uzun süredir azalışını sürdüren ipotekli satışlar, eylül ayında dibi gördü. Eylülde %72 azalan ipotekli satışlar ağustosta ise %67 daralmıştı.

Konut Kampanyası Etkili Oldu

Buna göre, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %8.9 olarak belirlendi. Şirketlerin bünyesinde hayata geçirilen ödeme modelleriyle satışlarda ise artış devam ediyor. Bankalardan konut kredisi çekmek istemeyen vatandaş, mevcut kampanyalara yöneliyor. Bu nedenle diğer konut satışları artışını sürdürüyor. Diğer konut satışları Eylülde, yıllık bazda %16.3 artarak 115 bin 997 olarak belirlendi.

Konut Kampanyalarında Son Hafta

Bu koşullarda ev sahibi olmak isteyenlere büyük erişim imkanı sağlayan hükümet ve gayrimenkul sektörünün sunduğu pek çok fırsat için son haftaya girildi. Pek çok fırsat için son tarih olan 31 Ekim'e kadar ev sahibi olmak isteyenler hem indirimler, hem de uygun ödeme koşullarına sahip olacak. Herhangi bir süre uzatılması yapılmazsa; konutta ve iş yerinde %18'den %8'e indirilen KDV ile iki taraf için %4'ten %3'e çekilen harç indirimi 31 Ekim'de bitecek. Konuyla ilgili sektörden uzatma talebi var ancak henüz bir çalışma yapılmadı. Yine 'Türkiye İçin Kazanç Vakti' kampanyası da son haftasına girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle Emlak Konut ve sektörün çatı örgütleri tarafından başlatılan; faiz oranını %0.98'e, peşinat tutarını %10'a düşüren ve %10 indirim imkânı sunan 'Türkiye İçin Kazanç Vakti' Kampanyası 31 Ekim'de son bulacak.

Barış Süresi Doluyor

'İmar Barışı' düzenlemesine başvuru süresi de doluyor. Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018'e kadar yatırılabilecek.

Üç Katı Ödeniyor

Mevcut koşullarda bankadan konut kredisi çekmek isteyen bir vatandaş, bankaya toplamda çektiği tutarın en az 3 katını geri ödemek durumunda kalıyor. Buna göre masraflar hariç en düşük konut kredisi faiz oranı olan %1.98 ile bankadan 300 bin lira konut kredisi çeken bir tüketici geriye toplamda 796 bin lira ödeme yapacak. En yüksek konut kredisi faiz oranı olan %3.10'dan 300 bin lira konut kredisi çeken tüketicinin ise geri ödemesi toplamda 1 milyon 148 bin lira olacak.

Kaynak: sabah