Konut Kredisi Yapılandırma Faizleri ne Kadar Oldu?

07/02/2020

Yüksek faiz oranları ile konut kredisi çeken tüketicinin mağduriyeti son aylarda gelen konut kredisi yapılandırma kampanyaları ile çözülmeye başladı. Peki konut kredisi yapılandırma faizleri ne kadar oldu?

2018’de yaşanan kur krizinin ardından konut kredisi faizleri rekor derecede yükseldi. Aylık %3 seviyelerine ulaşan faizlerle kredi kullanan tüketiciler yapılandırma kampanyaları ile zararını azaltmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz senenin ikinci yarısından sonra düşmeye başlayan kredi faiz oranlarının etkisiyle yapılandırma kampanyaları arka arkaya geldi. Yapılandırma fırsatı sunan bankalar cazip oranların yanında kredi vadelerini 15 yıla kadar uzatabilme fırsatı sunuyor.

Güncel olarak en uygun yapılandırma faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın uyguladığı %0.99 seviyesinde yer alıyor. Bankalar kredilerin yeniden yapılandırılması durumunda vade sürelerini 15 yıla kadar çıkarabiliyor.

Yapılandırma yaparken önemli olan bir diğer hususta dosya masrafları oluyor. Kredi yapılandırmanın karlı olabilmesi için yapılandırma masraflarının detaylı hesaplanması gerekiyor. Düşen faiz oranının yanında, ödenen toplam faize, kalan vadeye, bankanın talep ettiği masraflara da dikkat etmek gerekiyor. Kar/zarar karşılaştırması yaparken kalan vadeye göre ödenecek erken ödeme cezasını (yeniden yapılandırma esnasında banka eski konut kredisi borcunu kapattığı için 36 ay vadeli ve üzeri konut kredileri için %2, 36 ay vade altındaki konut kredileri için ise %1 erken ödeme cezası ve dosya masrafları uyguluyor), ekspertiz ücretini, dosya masraflarını ve sigorta masraflarını da hesaba katmak gerekiyor.

Bu hesaplamaların hepsini ve kalan kredi tutarının 15 yıl vadeye kadar yeniden yapılandırıldığında aylık ödemelerle ne kadar kar edilebileceği detaylı olarak KrediPazari.com’un kredi refinansman sayfasından hesaplanabiliyor.

Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplama

100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında en düşük yapılandırma faizi ile 15 yıl kredinin aylık taksitleri 1.200 TL oluyor. Kredinin geri ödemesi de 114.650 TL’ ye denk geliyor.

Kaynak: KrediPazari