Konut Kredisine Başvurmadan Önce Yapılması Gerekenler

27/09/2018

Konut kredisi başvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Kredi notu nedir? Konut kredisi hesaplama nasıl yapılır? KrediPazari.com araştırdı.

Konut kullanmadan önce birçok vatandaş öncelikle o güne kadar yaptığı birikimleri tamamlayacak konut kredisi seçeneklerine bakıyor. Genellikle en çok araştırılan konular bankanın konut kredisi ürünlerinden hangisinin daha avantajlı olduğu ve konut kredisi faiz oranlarını ne durumda olduğu oluyor.

KrediPazari.com bankaların kredi masrafları dahil hesapanmış konut kredisi faiz oranlarını sizlere sunuyor. Ayrıca her bankanın konut kredisi faiz oranlarıyla beraber farklı tutarlarda konut kredisi hesaplama yapıyor. Konut kredisine başvururken bir diğer dikkat edilecek konu da kredi notu olmalıdır.

Kredi Notunuzu Nedir?

Konut kredisi başvurusu yapmadan önce ilk yapması gereken kredi notunu öğrenmek olmalıdır. Çünkü kredi notunun yüksek olması kredi alırken düşük faiz avantajları sağlarken, düşük olması kredi almanmasını zorlaştırabilir ya da engelleyebilir.

Uzun yıllardır bankaların kredi verirken referans olarak aldıkları Findeks kredi notu, tüketicinin tüm kredili ürünlerine ve kredi kartlarına dair ödeme alışkanlıkları ile oluşturulmuş bir karnedir. Kredi notu yüksekse daha düşük konut kredisi faiz oranlarından yararlanabilir.

Kaynak: KrediPazarı