Konut Satışları Bu Yıl da Rekor Kırar

27/12/2018

Gayrimenkul sektörünün ekonomik şartlara rağmen alınan tedbirlerle başarılı bir tablo çizdiğini belirten Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Konut satışları bu yıl da rekor kırar” dedi.

Konut sektörünün yılın ilk aylarına hızlı başlamasına rağmen yaz ayında yaşanan kur krizi sonrası konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ve yatırımcının beklemeye geçmesiyle 2018’in üçüncü çeyreğinde satışlarda yavaşlama görülmüştü. Süreç Emlak Konut’un öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye için Kazanç Vakti projesi ve Ziraat Bankası’nın başlattığı konut sektörüyle iş birliği anlaşması kapsamında uygulanan %0.98 konut kredisi faiz oranlarıyla iyi şekilde yönetildi. Konut satış verilerini yorumlayan Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli 2018’de konut satışlarının yeniden rekor kırsacağını söyledi.

Beklenti 1,3 Milyon Üzerinde

Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, "Emlak Konut olarak 65 yıldır planlı, nitelikli şehircilik anlayışımızla halkımızı yaşanabilir alanlarda konut sahibi yapmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz devam eden ve ya tamamlanan olmak üzere toplamda 132.507 bağımsız bölüm, 48 okul, 1320 derslik, 10 kreş, 10 sağlık tesisi, 30 camii bu çabamızı destekler niteliktedir" diye konuştu.

Gayrimenkul sektörünün ekonomik şartlara uyma konusunda başarılı bir tablo çizdiğinin altını çizen Gedikli, "Artan girdi maliyetlerine karşı daha fazla yerli malzemenin kullanılması, kalite standartlarından ödün verilmeden mahal listelerinin yeniden düzenlenmesi, inşa fizibilite çalışmalarının değişen talep ve ekonomik koşullara göre yapılması sektörümüzde alınan ilk önlemler olarak karşımıza çıkıyor" dedi. Hükümet tarafından yapılan düzenlemelerin etkisinin konut satışlarına yansıdığının altını çizen Gedikli, "Ocak-Kasım döneminde gerçekleşen toplam satış sektörün dinamik yapısını destekler nitelikte olup 1 milyon 238 bin 553 adete ulaşmıştır. Ekonomik olarak alınan önlem ve teşviklerin de etkisiyle 2018 yılında toplam satış rakamının 1 milyon 300 bin rakamının üstünde gerçekleşmesi bekleniyor" şeklinde konuştu.

Havaalanına Komşu Emlak Konut Projesi

Hakan Gedikli, 2019'da İstanbul Havalimanı'na komşu proje yapacaklarını söyledi. Gedikli, "THY ile birlikte geliştireceğimiz, İstanbul Havalimanı'na da katkı sağlayacak 360 hektar alan üzerinde gerçekleştireceğimiz Arnavutköy Yerleşim Projesi bizi çok heyecanlandırıyor. Bu proje şehircilik anlayışıyla çevresinin gelişimine de büyük katkı sağlayacak. İhalesini şubat ayında yapmayı planlıyoruz. İlk etapta 7 bin konut hayata geçirilecek" dedi.

Kaynak: Sabah