Konut Satışlarındaki Yavaşlama GYF’lere Yaradı

26/03/2019

Konut sektöründe yaşanan durgunluk gayrimenkul yatırım fonlarına yaradı. Sektörde fonların toplam tutarının 3 milyar liraya çıktığını söyledi.

2014 yılından bu yana nitelikli yatırımcılara yönelik olarak ihracına başlanan ve sermaye piyasalarında yerini alan Gayrimenkul Yatırım Fonlarının (GYF) toplam tutarı 3 milyar liraya yükseldi.

2014 yılında yeni bir yatırım enstrümanı olarak ihraç edilen ve sermaye piyasalarında yerini alan gayrimenkul yatırım fonları 2018 yılı sonu itibarıyla fon sayısı 23’e, fonların parasal hacmi de 3 milyar liraya yükseldi.

Gayrimenkulde Büyük Fırsat

Konut satışlarına yaşanan durgunluğun gayrimenkul yatırım fonlarına yaradığına dikkat çeken Omurga Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erktin, sektördeki yavaşlamanın ve fiyatların geri gelmesinin GYF yatırımcıları için avantaj sağladığını belirterek bazı segment ve bölgelerde fiyatların inşaat maliyetlerinin bile altına indiğini, her ne kadar hem yerli hem yabancı yatırımcı ‘acaba daha da iner mi?’ diye beklese de özellikle ticari gayrimenkulde dip noktasına gelindiğini düşündüklerini ve bu durumun da ticari gayrimenkulde büyük fırsat oluşturduğunu söyledi.

Pozitif İvme Öngörülüyor

Gayrimenkul fiyatlarının 2018’de düştüğünü ifade eden Erktin, 2019 yılında da sabit veya hafif düşüşlerin görüleceğini öngördüklerini kaydederek kira rakamlarının ve değer olarak bakıldığında ticari gayrimenkullerde hemen hemen dibi görüldüğü, bu seviyelerden uygun fiyatlarla yatırımcıların gayrimenkul alımına başlayacaklarını, bu toparlanma ile birlikte ticari gayrimenkul piyasasının çıkışa başlayacağını, kendilerinin de yönettiği ve kuruluş aşamasında oldukları gayrimenkul yatırım fonlarında ilgi odaklarının ticari gayrimenkul piyasasında olduğunu belirterek “Kira getirisi ve değer artışı açısından özellikle konut piyasası ile karşılaştırdığımızda pozitif bir ivme yakalayabileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

İstanbul’da AVM sayısının dünya ortalamasının üzerinde olduğuna işaret eden Erktin, ofis arzının ise talebin çok üzerinde olmasına karşın, Avrupadaki eş değer sayılabilecek metropollerle karşılaştırıldığında çok fazla olmadığını kaydetti.

Kaynak: Emlak Dream