Konut Sektörü Eylül Ayı Satış Verilerini Değerlendirdi

19/10/2018

Konut sektörü temsilcileri TÜİK’in açıkladığı Eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Sektör yabancıya yapılan satışlardan memnun.

TÜİK tarafından bugün açıklanan Eylül 2018 Konut Satış İstatistikleri verilerine konut sektörü temsilcilerinin ilk yorumları şu şekilde oldu.

Türkiye Konut Sektörü Yabancılar için Büyük Fırsat

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, TÜİK verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının her zamanki gibi artış trendinde olduğunu görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yıla göre %151,1 artmış olması yabancıların ülkemizdeki potansiyelin ne kadar farkında olduğunu gösteriyor. Yabancıya yapılan konut satışlarındaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine olan katkısının en önemli göstergesidir. Ülkemizde dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat. Bizim projelerimize de yabancı yatırımcılardan yoğun talep geliyor. Toplam 2 bin 700 daire ve 70 ticari birimden oluşan ve satışların %95'inin tamamlandığı 'NLogo İstanbul'da dairelerin 2 bin adedi Arap yatırımcılar tarafından satın alındı.

Sektör Beklenen Hareketliliğe Kavuşacaktır

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, Konut satış verilerinin beklenenin altında gelmesinin, yaz mevsimi ve finansal hareketlilikten kaynaklandığını düşünüyoruz. Ancak bunu söylerken mevcut durumun geçici olduğunu da belirtmek gerekir. Tatil dönemi zaten konut alımının ertelenmesi için yeterli bir sebep, ancak alıcının konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklediğini de unutmamak gerekir. Dolar çıkabileceği en yüksek noktayı gördü. Bu seviyede dövizini bozdurup eve yatıran bir kesim de var. Önümüzdeki dönemde sektör beklenen hareketliliğine kavuşacaktır. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışlarındaki artış oranının %151,1 artarak 5 bin 615'e ulaştığını görüyoruz. Bu bir rekor, ülkemiz adına sevindirici bir durum.

Konut Satışında Kilit Nokta Döviz ve Faizdir

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, Konut sektörünün canlanması için hayata geçirilen kampanyaların yabancıların alım iştahını da artırdığını görüyoruz. Son TÜİK verilerine baktığımızda özellikle yabancı alıcı açısından sevindirici bir tablo görüyoruz. Bundan sonra da dönem dönem düzenlenen kampanyalar ve sağlanan destekler olursa sektör daha da hareketlenecek, stoklar eriyecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Bunun sonrasında da yeni yatırımlar başlayacak. Özellikle döviz kuru ve konut kredisi faizleri önemli, dövizdeki normal hareketlilik sona ermesi ve konut kredi faiz oranlarının %1'in altına inmesi halinde inşaat sektörü yine hakettiği seviyeye gelecektir. Bizim işimizde kilit noktanın döviz ve faiz olduğu unutulmamalı, tedbirler bu yönde alınmalı.

Tabloyu Genel Tabloya Bakarak Değerlendirmek Gerekir

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, Sektörel kuruluş ve değerleme şirketlerinin verilerine baktığımızda eylül ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %18'lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığını görüyoruz. Bunu en büyük sıçramalardan biri olarak kabul etmek gerekir. TÜİK verilerinin de bu sonuçları desteklediğini görüyoruz. Genele baktığımızda yatırım aracı olarak gayrimenkulü tercih edenlerin alımlarında gözle görülür bir düşüş oldu. Ancak tabloyu senenin tümüne bakarak değerlendirmek gerekir. Yaşanan döviz artışının mevcut siyasi konjonktürden kaynaklandığını, Türkiye ekonomisiyle ilgili olmadığını da çok iyi biliyoruz. Dövizdeki son günlerdeki düşüş de bunun bir göstergesi.

Kaynak: Emlakpencerem