Konut Sektöründe Hareketlenme Başladı

05/02/2019

Konut sektöründe hareketlilik başladı. Bir süredir gerileyen metrekare fiyatları tırmanışa geçti. Sektörün hareketlenmesi ve konut kredisi faizlerinin gerilemesi ile müteahhitler rafa kalkan projeleri tekrar indiriyor.

Son bir yıldır duraklama dönemi yaşayan konut sektöründe hareketlenme başladı. Döviz kurunda yaşanan gerileme, konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ve piyasada hakim olan güven havası tüketicileri yeniden konut alımına yönlendirdi. Hareketin en yoğun hissedildiği yerler ise Beykoz, Sarıyer, Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar gibi İstanbul'un gözde ilçeleri.

Gayrimenkul sektörü analizleri yapan Endeksa'nın verilerine göre, İstanbul genelinde konut fiyatları artmaya başladı. En yüksek artış da Beykoz'da. İlçedeki konutların satış fiyatı ortalama 1 milyon 782 bin 450 lira, kira bedeli ise 1.958 lira olarak belirlendi. Metrekare fiyatlarının artması ve piyasadaki güven ortamıyla birçok müteahhitin rafa kaldırdığı yatırım projelerini yeniden gündeme aldığı öğrenildi.

Kirada İlk Sırada Sarıyer

Beykoz'u Sarıyer takip ediyor. İlçede konut fiyatları 1 milyon 406 bin lira iken, kira rakamı 3 bin 364 lira. En pahalı üçüncü ilçe de Beşiktaş. Bölgede konut fiyatları 1 milyon 37 bin 190 lira, kiralar ise 2 bin 870 lira bandında. Kadıköy'de özellikle Moda, Caddebostan, Erenköy, Fenerbahçe gibi mahallelerdeki yüksek fiyatlar dikkat çekiyor. Bölgede ev fiyatları 977 bin, kiralar ise 2 bin 419 lira. Üsküdar'da da konut fiyatı 554 bin 724 lira, kiralar ise 1.557 lira bandında.

İstanbul’da Amortisman Süreleri

Konut yatırımının geri dönüş sürelerine bakıldığında ise Eyüp Sultan ve Beyoğlu'nda amortisman süresi 19, Gaziosmanpaşa'da 20, Küçükçekmece ve Zeytinburnu'nda 21 yıl iken, Beykoz'da 46, Beşiktaş'ta 37, Bakırköy'de 36 yıl ve Kadıköy'de 35 yıl. Yatırımın geri dönüş sürelerine bakıldığında en geç kazandıran ilçeler sırasıyla Beykoz, Beşiktaş, Bakırköy

Yılda Yüzde 5 Değer Kazandı

İstanbul'da konut kiralarının ortalama değerleri hakkında bilgi veren Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt, kiralık konutların ortalama alanının 110 metrekare, kira bedelinin 1.718 TL, birim kira değerinin ise metrekaresinin 16 TL olduğunu söyledi. Öğüt, konutların son 1 yıl içinde %5.03 oranında değer kazandığını kaydetti.

Kaynak: Sabah