Konutta Fırsat Vakti

01/02/2019

Artan inşaat maliyetlerine rağmen yerinde sayan konut fiyatlarının yanı sıra devletin konut alıcısına sağladığı teşvik ve konut kredisi kampanyaları, “Şimdi konutta fırsat vakti’ dedirtiyor.

Yükselen döviz kuru ve konut kredisi faiz oranlarıyla birlikte konut yatırımları cazibesini bir miktar kaybetmiş gibi görünse de uzmanlar, konut almak için en uygun zamanda olduğumuzu söylüyor.

Özellikle oturmak için bir konuta ihtiyacı olanların kaçırmaması gereken bir dönem içinde bulunuyoruz.

Çünkü konut üreticileri, yükselen döviz kuru ve faize paralel olarak artan inşaat maliyetlerinin henüz konut fiyatlarına yansımadığını her fırsatta dile getiriyor.

Konutta Stok Çok Fazla

Üstelik bitmiş konut stokunun geçmişte görülmediği kadar fazla olması da sektörde tam bir alıcı pazarı oluştururken konut almak isteyenlerin seçeneklerini artırıyor. Tüm bunlara ek olarak devletin konut sektörüne ve alıcısına sağladığı teşvik ve yeni düzenlemeler, 'Şimdi konut almanın tam zamanı' dedirtiyor. İşte bugünlerde ev almak için 6 neden;

Düşük Konut Fiyatları

Artan konut maliyetlerinin, daralan konut pazarında henüz fiyatlara yansımamış olması, oturmak için bir ev almak isteyenler kadar yatırım için ev alacaklar için de büyük bir fırsat oluşturuyor.

Üstelik uygun fiyatla satılan evlerin çoğu tamamlanmış ve oturuma ya da kiralamaya hazır. Uzmanlar yeni projelerin artan maliyetler dolayısıyla bu kadar uygun fiyatlarla satışa sunulamayacağını, bugün ev alanların kısa süre içinde yüksek prim oranları elde edeceğini söylüyor.

Tapu Harcı İndirimi

Mayıs 2017'den bu yana konut ve işyerleri için uygulanan tapu harcı indirimi 31 Mart 2019'a uzatıldı. Buna göre, normalde binde 20 olarak alınan tapu harcı indirimle binde 15 olarak tahsil ediliyor. Gayrimenkul alım satımlarında satış bedeli üzerinden ödenmesi gereken tapu harcı, hem alıcıdan hem de satıcıdan alınıyor. 500 bin lira olan bir konutta 10'ar bin lira olan tapu harcı 7 bin 500 liraya düşüyor.

KDV İndirimleri

Konut sektörüne yönelik katma değer vergisi (KDV) indirimi de 3 ay daha uzatıldı. Konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019'a kadar %18 yerine %8 olarak uygulanacak. %10 oranındaki bu indirimle 500 bin liralık bir evde alıcının karı 50 bin lira.

Emlak Komisyonu Düştü

Geçen yıl hükümetin konut sektörünü canlandırmak için sağladığı teşviklerden biri de alım satım komisyonlarının %6'dan %4'e düşürülmesi oldu. Buna göre, eskiden satış bedeli üzerinden alıcı %3, satıcı %3 komisyon öderken bu oran her iki taraf için de %2'ye indirildi. Böylece 500 bin liralık bir evin komisyonu 10 bin lira düştü.

Konut Hesabına Devlet Desteği

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı 25 bin liraya yükseldi. Konut hesabı açanlar, tasarruf ettikleri para oranında devlet katkısı alıyor. Uzun vadeli bir teşvik olan konut hesabını, konutu almadan en az 3 yıl önce açtırmak ve en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapmak gerekiyor.

0.98 Konut Kredisi Kampanyası

Kamu bankalarının başlattığı ve İş Bankası ile Kuveyt Türk'ün de destek verdiği kampanyaya göre, bu bankalarla çalışan üretici firmalardan ev alanlar için, 120 aya varan vade seçenekleriyle 1 milyon 200 bin liraya kadar konut kredilerinde %0,98 faiz oranı uygulanıyor.

Bankaların konut kredi faiz oranlarının %2'lerde seyrettiği bu günlerde %0,98 faiz oranıyla 10 yıllık vadede kredi alan konut alıcısının toplam karı 470 bin lirayı geçiyor. Aylık taksitler ise yaklaşık 11 bin liradan 7 bin 100 lira seviyesine iniyor.

Kaynak: Yeni Asır