Konutta Fırsatlar için Son Günler

22/10/2018

Hem %0.98 faiz oranı sunan konut kampanyası, hem imar affı kampanyası, hem de tapu harcı indirimi için son 10 gün kaldı. Üç kampanya için de 31 Ekim son tarih.

Konut piyasasında pek çok indirim ve fırsatın son tarihi 31 Ekim. Bu tarihe kadar ev sahibi olmak isteyenler hem indirimler, hem de uygun ödeme koşullarına sahip olacak. Herhangi bir süre uzatılması yapılmazsa, konutta ve iş yerinde KDV ile harç indirimi, ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ kampanyası ve İmar Barışından faydalanmak için 10 gün kaldı.

Mevcut koşullarda inşaatta maliyet artışlarının %30’a dayandığını kaydeden sektör temsilcileri, yıl sonuna doğru bu maliyetlerin de fiyatlara yansıtılacağını ifade ediyor. Uzun süredir maliyet artışlarının firmalar tarafından sübvanse edildiği belirtilirken, bu nedenle konutta 31 Ekim’e kadar devam eden fırsatların önemine bir kez daha dikkat çekiliyor.

KDV ve Tapu Harcı İndirimi

Ev sahibi olmak isteyen için kuşkusuz en büyük desteklerden biri KDV indirimi oldu. Sektör ve konut alıcıları KDV indiriminin sürekli hale getirilmesini istese de konuyla ilgili henüz bir çalışma yok. Ancak 31 Ekim’de sona erecek KDV ve tapu harcı indirimi konut ve iş yeri alıcısına 6 aydır önemli fırsatlar sunuyor. Mayıs ayında hükümet tarafından yapılan çalışmanın Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmesiyle konut teslimlerinde, %18 yerine %8 KDV uygulanırken, tapu harcı indirimi ise her iki taraf için de toplamda %4 yerine %3’e indirilmişti.

İmar Barışı Kampanyası

Haziran ayında uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesine başvuru sayısı 5 milyonu aştı. Tahsilat ise 2.5 milyar liraya ulaştı. Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel de 31 Aralık 2018’e kadar yatırılabilecek.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaların konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ediyor. En düşük faiz oranının %1.98 olduğu konut kredisi faizlerinde, en yüksek oran ise %3.5 oldu. Bu oranlarla konut kredisi hesaplama yapıldığında 300 bin lira kredi çeken bir tüketici en düşük faiz oranıyla kredi çektiğinde geriye toplamda 820 bin lira ödeme yapıyor.

Konut Kampanyası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle Emlak Konut GYO ve sektörün çatı örgütleri tarafından başlatılan; 100 bine yakın markalı konutta, konut kredisi faiz oranını %0.98’e, peşinat tutarını ise %10’e düşüren ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ Kampanyası da 10 gün sonra bitiyor.

Kampanyada ayrıca %10 indirim imkanı, 12. ay ve 24. ay olmak üzere %15’şer tutarda 2 ara ödeme, 120 ay vade seçeneği fırsatları bulunuyor. Peşinatını altın ya da dövizini bozdurarak yatıranlara ise, bu ürünlerin fiyat artışından elde edilecek tutar ise garanti ediliyor.

Kampanya kapsamında indirim ve ödeme kolaylıkları bununla da sınırlı kalmıyor. Vadelendirilmiş borcunu ilk yıl peşin olarak kapatan %25, 6 ayda kapatan ise %35 gibi büyük indirim oranlarından faydalanabiliyor.

Kaynak: Milliyet