Konutta KDV İndirimi Yeniden Uygulanacak mı?

22/06/2020

Bazı ülkeler pandemi sonrasında ekonomiyi canlandırmak için KDV indirimleri uygulamaya başladı. Konut kredisi faiz indirimlerinin ardından ise yeniden konutta vergi indirimi olur mu sorusu merak edilmeye başlandı.

Birçok ülke pandemi sonrası talep toparlanmasını desteklemek için katma değer vergisinde indirim uygulama kararı aldı. Belirli sektör ya da ürünler için vergi indirimleri uygulayan ülkelerin umudu talepte bir canlanma yaratarak ekonominin dişlilerini yeniden çalıştırabilmek.

Coronavirüs Sürecinde KDV İndirim Örnekleri

Mayıs ayı sonunda Alman parlamentosundan geçen bir düzenlemeyle Almanya restoranlarda müşterilerin ödediği satış vergisini %19’dan %7’ye düşürmüştü. Bunu takiben parlamento 1 Temmuz-31 Aralık arasında geçerli olacak tüm ürünlerdeki KDV’yi %19’dan %16’ya düşürme kararı aldı.

Bulgaristan haziran başında restoran ve catering hizmeti sağlayan şirketler için vergi düzenlemesini meclisten geçirdi. Yalnızca 2021 yılı için vergi oranını %20’den %9’a düşüren düzenleme Maliye Bakanı'nın itirazlarına rağmen Başbakan Boyko Borissov tarafından şiddetle desteklendi.

Yunanistan da turizmi canlandırmak için kahve, meşrubat ve ulaşım biletlerinde indirim uygulayacağını duyurmuştu. Toplam gelir içerisinde turizmin ciddi pay sahibi odluğu ülke KDV’yi %24’ten %13’e indirmeyi planlıyor. Oteller 15 Haziran’dan sonra açılacak, Uçuşlarınsa 1 Temmuz’dan itibaren başlayacağı düşünülüyor.

Avusturya da restoranları ve kültür sektörlerini desteklemek için KDV’yi 2021’nin sonuna kadar %5’e düşürmeyi planlıyor. Şu an çeşitli sektörler için %10-13 aralığında olan KDV’yi düşürerek ekonomiyi canlandırmaya çalışan hükümet, ekonominin bu sene %7,2 daralmasını bekliyor.

The Sunday Times’ın haberine göre İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak da KDV indirimi uygulamak için hazırlanıyor. Bakanlıktaki çalışanlara vergi indirimleriyle ilgili çeşitli seçeneklerin hazırlanması için talimat veren Sunak, daha önce KDV indirimi fikrine açık olduğunu belirtmişti.

Türkiye’de ise konut sektörünü ve ekonomiyi canlandırmak için geçtiğimiz yıl KDV ve tapu harçlarında uygulanan indirimin yeniden gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Coronavirüs salgınına karşı konut kredisi faiz indirimi dahil pekçok tedbirler alan devletin bu konuda bir hamle yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Kaynak: Bloomberg