Kredi Alana Re'sen Sigorta Yapılamaz

16/04/2012

Hazine, konut kredisi, araç kredisi, tüketici kredisi gibi bireysel krediler kullandırılırken zorunlu deprem sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmayarak ihtiyari deprem teminatı içeren sigortalar ile kara taşıtları kasko sigortası sözleşmelerinin yapıldığının tespit edildiğini, bunun mevzuata aykırı olduğunu belirtti.

Hazine Müsteşarlığı, bankalar aracılığıyla yapılan sigorta işlemleriyle ilgili olarak sigorta şirketlerini uyardı.

Bankalar tarafından kullandırılan kredileri güvence altına almak amacıyla hayat sigorta yaptırılırken müşterilerin yazılı olarak bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Hazine, aksi takdirde kredi sözleşmesine dayanarak resen sigorta ihdası yapılamayacağını veya resen sigorta primi tahsil edilemeyeceğini bildirdi.

Mevzuata Aykırı

Hazine, konut kredisi, taşıt kredisi, tüketici kredisi gibi bireysel krediler kullandırılırken zorunlu deprem sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmayarak ihtiyari deprem teminatı içeren sigortalar ile kara taşıtları kasko sigortası sözleşmelerinin yapıldığının tespit edildiğini, bunun mevzuata aykırı olduğunu belirtti. Uyarıda yaptırılan sigortaların vade bitiminde yeniden düzenlenmesi gerektiği konusunda müşterilerin bankalar tarafından bilgilendirilmesi  gerektiğini vurgulayan Hazine, sigortayı yapan şirketlerin de ayrıca bilgilendirme yapması gerektiğini hatırlattı. Bu nedenle, kredi sözleşmesi kapsamında, ihtiyari sigorta sözleşmeleri düzenlenmeden önce kredi konusuyla ilgili zorunlu sigortaların yaptırılıp yaptırılmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: HaberTürk