Kredili Konut Satışları 30.000’e Ulaşacaktır

08/08/2019

İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, “Faiz oranlarının yıl sonuna kadar bu seviyede seyretmesi durumunda ipotekli konut satışlarının aylık 25-30.000 seviyelerine yükseleceğini bu miktarın yaklaşık %60’ının birinci el konutlardan oluşacağını tahmin etmekteyim.” dedi.

Kamu bankaları konut kredisi faizlerini düşürdü. Tutarı 500.000 TL'ye kadar konut kredisinin faizini azami 15 yıl için %0.99 olarak belirleyen Ziraat Bankası, diğer vadeli ve tutarlarda da faizler aşağı çekti. Sonrasında Vakıfbank ve Halkbank da 15 yıla kadar vadeli konut kredisi faizlerini %1'in altına çekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'de önümüzdeki dönemde faizlerde düşüş trendi olacağını göreceğiz. Kamu bankalarında bunu daha kısa sürede izleyeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Yavaşlayan Talep Tekrar Hızlandı

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, aşağı yukarı bir buçuk yıldır bekleyen bir talep olduğunun altını çizerek “Son altı aydır yavaşlayan konut talebinde en büyük faktör kredi faizleri.” dedi.

Kredili satışların tüm satışlara oranının %40'lardan %10'a kadar düştüğünü belirten Elmas, en büyük sorunun kredili satışlar olduğunu ifade etti.

Faiz İndirimi Sıfır Konutta Daha Etkili

Konut kredi faizleriyle ipotekli satışlar arasında güçlü bir korelasyon olduğunu belirten İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman, yaptığı değerlendirmede konut kredilerindeki faiz indiriminin birinci el konut satışları üzerinde daha etkili olacağının altını çizerek, “Bu nedenle bitmiş projelerdeki konut satışlarının artarak stokları azaltacağını söyleyebiliriz.” şeklinde görüş bildirdi.

Büyükduman, “Faiz oranlarının yıl sonuna kadar bu seviyede seyretmesi durumunda ipotekli konut satışlarının aylık 25-30 bin seviyelerine yükseleceğini bu miktarın yaklaşık %60’ının birinci el konutlardan oluşacağını tahmin etmekteyim.” dedi.

500.000 Civarı Kredili Konut Alımı Ertelenmişti

Üç kamu bankasının Salı günkü ortak basın açıklamasında konut kredisine rekor düzeyde talep geldiği ve faiz indiriminin geçerli olduğu ilk iki günde 13.000’den fazla müşterinin 2.1 milyar TL ile iki günde kaydedilen en yüksek konut kredisi başvurusunu yaptığı belirtildi.

Elmas, “Toplam 13.000 talep çok önemli bir gösterge. (Kredi talebi) Ağustos ayından itibaren ciddi bir ivmeye ulasacaktır.” dedi. Normal pazar şartlarında aylık yaklaşık 30.000 konuttan hesaplandığında aşağı yukarı 500.000’lik kredili konut alımının ertelendiğine dikkat çeken Elmas, “%0.99'luk faizin 10 yıl için makul bir rakam” olduğunu belirterek, “Talebi hızlandıracağını düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: KrediPazarı