Konut Kredisi Devam Eden Konut Satılabilir mi?

31/07/2018

Konut kredisi kullanılarak alınan evleri borcu bitmeden önce satmak belli şartlarda mümkündür. KrediPazari.com şartları ayrıntılı olarak araştırdı.

Bazen her şey planlandığı gibi gitmeyebilir ve satın alınan taşınmazların tekrar satılması gerekebilir. Özellikle ev ve araç kredisi çekilerek alınan taşınmazların, banka tarafından ipotek altında olması satış işlemlerini zorlaştırabilmektedir. Ancak ipotekli taşınmazın satılamayacağına ilişkin düşünce yanlıştır. Aslında daha doğru ifade etmek gerekir ise kredisi henüz bitmemiş gayrimenkul satılabilir. Bu genellikle kredisi devam eden konut satışı işlemlerinde daha sık karşımıza çıkmaktadır. Alınan konutun kredisi bitmeden satışına neden olan unsurları kısaca şöyledir,

Konutu alan kişi kredi ödemelerinde zorlanabilir,

Alınan konut satılarak daha farklı bir konut ya da gayrimenkul alımı istenebilir,

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesini fırsata çevirmek isteyenler,

ellerindeki borcu devam eden konutu satarak daha iyi bir konut alımına yeni kredi koşulları ile yönelebilir,

Borcu Devam Eden Konut Nasıl Satılır?

Borcu devam eden konutun satılabilmesi için öncelikle bu konuta alıcı bulmak gerekir. Çünkü bazıları bu tarz meşakkatli işler ile uğraşmak istemediği için kredisi olan evi satın almak istemezler. Ancak alıcı bulunur ise önce krediyi veren banka ile görüşülür. Yeni alıcı peşin olarak evi satın alacak ise elindeki tutarın tamamını satıcıya verir ve öncelikle kredi kapatılır. Banka evin üzerindeki ipoteği kaldırdıktan sonra satış işlemi gerçekleştirilir. Bazı durumlarda önce banka kredisi yeni alıcı tarafından ödenir, evin satış işlemi gerçekleştirildikten sonra kalan tutar ödenir.

Krediyi Yeni Bir Kredi İle Kapatmak

Eğer yeni alıcı da evi konut kredisi ile alacak ise 2 durum söz konusu olur. Kredinin devam ettiği bankadan konut kredisi hesaplama yaptıktan sonra yeni bir konut kredisi çekip eskisini kapatabilir ya da farklı bir bankadan konut kredisi çekebilir. Eğer kişi farklı bir bankadan konut kredisi çekmeyi tercifh ediyor ise bu kez devreye ikinci banka girer. Yeni alıcının bankası çekilen krediden önce eski bankanın kalan borcunu öder. Satış işlemi için eski bankanın ipoteği kaldırması gerekir. Bu işlemler bankalar arası yazışmalar ile halledilmektedir. Olay tapuya taşındıktan sonra alıcı ve satıcı işlemin devamını sağlar.

Kaynak: KrediPazarı