Mart Ayında Konut Kredisi Kullanımı İki Kata Yakın Arttı

15/04/2020

TÜİK verilerine göre coronavirus etkisine rağmen faizlerin düşük olmasıyla konut kredisi kullanımı iki kata yakın artış gösterdi.

Türkiye genelinde 2020 Mart ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %90,4 oranında artış göstererek 43.329 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %39,9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 7.843 konut satışı ve %18,1 pay ile ilk sırayı aldı. İpotekli konut satışının en az olduğu il 2 konut ile Hakkari oldu.

Kredili konut satışları geçtiğimiz sene Mart ayında Türkiye genelinde 22.762 olmuştu. Bu rakam bu sene mart ayında konut kredisi faizlerinin düşmesi ile coronavirus salgınına rağmen hemen hemen ikiye katlanarak 43.329 oldu.

Bir önceki ayda ise kredili konut satışları yurt genelinde 43.733 olmuştu. Son iki ayda satışlarda değişim neredeyse görülmezken Mart ayında toplam satışlar içindeki kredili satış miktarı %3’ün üzerinde artarak %39,9 oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) haftalık açıkladığı bankacılık verilerine göre Nisan ayının başında da konut kredisi hacminde yükseliş devam etti. Kredili konut satışlarının Nisan’da yüksek seviyelerde olması bekleniyor.

Kaynak: KrediPazari