Mayıs Ayı Kira Zammı Hesaplama

04/05/2020

Enflasyon oranlarının belli olması ile Mayıs ayında kiralara yapılabilecek azami zam oranı da belli oldu. Mayıs ayında kira zammı nasıl hesaplanır?

Konut sahibi ile kiracı arasındaki zam oranı karşılıklı anlaşma ile belirlenmekle beraber yasa ile üst sınır zorunluluğu bulunuyor. Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı olarak 12 aylık TÜFE ortalaması uygulanıyor.

Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamında alınan karar sonrası kira hesaplama işlemi için ÜFE yerine TÜFE oranları baz alınmaya başladı. 2020 Mayıs ayında kira hesaplama 12 aylık TÜFE ortalaması temel alınarak hesaplanıyor.

Söz konusu sınır en üst sınır olarak uygulanmakta olup bu sınırı aşmamak kaydı ile ev sahibi ile kiracı daha alt bir rakamda uzlaşarak da kira zammı uygulama hakkına sahip. 2020 Nisan ayında TÜFE rakamlarına bağlı olarak yapılabilecek en yüksek zam oranı %12.66 olabiliyor.

Mayıs Ayı Kira Zammı Hesaplama

Borçlar kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı güncel TÜFE rakamlarına bağlı olarak Mayıs ayında 1000 TL kira öderken sözleşme yenileyen vatandaşın kira zammı en fazla 126 TL olabiliyor.

Kaynak: KrediPazari