Merkez Bankası Faiz Oranları Değişmedi

28/07/2017

Merkez Bankası, FED 'in faiz kararlarını açıklamasının ardından, piyasaların da beklediği gibi, politika faizi dahil kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi.

Merkez Bankası, FED 'in faiz kararlarını açıklamasının ardından, piyasaların da beklediği gibi, politika faizi dahil kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi. Dolar ve euro da önemli bir değişiklik olmadı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, marjinal fonlama oranının yüzde 9.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8.0 ve Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde; Merkez Bankası borçlanma faiz oranının ve borç verme faiz oranının sabit tutulmasına karar verild. "Son dönemdeki veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir" denilen açıklamada, İç talepte iyileşme gözlenirken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürmekte olduğu, alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyet gücünün korunduğu belirtildi.

Yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceği, son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturacağı göz önüne alınarak, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar verildi. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek.  Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülerek, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtildi.

Kaynak: Haberler