Merkez Bankası Fonlama Maliyetleri Yükseldi

16/04/2019

Ek sıkılaştırma benzeri bir adım atılmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) fonlama maliyeti %24.10'dan %24.36'ya çıktı. Bankalar likiditeye ulaşmakta zorluk çekiyor.

Merkez Bankası'nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, bankanın ek sıkılaştırma benzeri bir uygulamaya gitmemesine rağmen dün %24.36 seviyesine yükseldi.

TCMB verilerine göre 12 Nisan Cuma günü %24.10 seviyesindeki ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün %24.36 oldu.

Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti TCMB'nin piyasaya verdiği toplam fonlamanın maliyetini gösteriyor. İlgili verinin %24 olan bir hafta vadeli politika faizinden farklılaşması genel olarak TCMB'nin alışılagelmişin dışında bir para politikası uyguladığını gösteriyor. Zaman zaman ise piyasadaki likiditenin homojen dağılmaması nedeniyle de farklılaşma oluşabiliyor.

TCMB'nin yerel seçimler öncesinde ek sıkılaştırmaya gitmiş ve ortalama fonlama maliyetini %24'ten kademeli olarak %25.50'ye yükseltmişti.

Merkez Bankası geçen hafta itibarıyla ise 1 hafta vadeli repo ihalesi ile fonlamaya geri dönerek ek sıkılaştırma uygulamasını terk etmiş, fonlama maliyeti yeniden politika faizine doğru gerilemişti.

TCMB'nin %24 seviyesindeki politika faizinin 150 baz puan üzerinde %25.50 seviyesinde gecelik borç verme faizi %27 seviyesinde ise geç likidite penceresi faizi yer alıyor.

Bankalar durum karşısında likiditeye ulaşmakta zorlanıyor. gecelik ve haftalık borç verme faizlerinin politika faizlerini de aşması ile birçok banka bugün sabah itibari ile kredi faiz oranlarında artış uyguladı.

Haftalardır %.1.28 faiz oranı ile konut kredisi kullandıran Ziraat Bankası ve VakıfBank piyasalarda yaşanan sıkılaşma ve maliyetlerde yaşanan artış ile konut kredisi faiz oranlarını %1.45’e çıkarttı.

Kaynak: KrediPazarı