Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Bekleniyor

25/06/2019

Bloomberg HT'de Yatırım Kulübü programına konuk olan Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose Merkez Bankası’nın önümüzdeki aylarda faiz indirimi yapmasını ve enflasyondaki düşüşün devam etmesini beklediğini söyledi.

ABD'nin S400 meselesi nedeniyle Türkiye'ye yaptırım ihtimali olduğunu ancak çok büyük belirsizlik kaynağı olan İstanbul seçimlerinin geride kaldığını belirten Ghose "Seçim sonucu da piyasa için olumlu oldu, Türkiye'nin risk primini de olumlu etkiledi. Öte yandan Fed'in daha güvercinleştiğini görüyoruz, faiz indirimi baskısı var. Bu faktörler olumlu, bu nedenle Türk Lirası'nda bir ralli bekliyorum" yorumunu yaptı.

Repo Faiz İndirim Beklentisi

Türkiye'nin Rusya'dan S400 hava savunma sistemi almasıyla ABD'den bazı yaptırımlar gelebileceğini belirten Ghose "Piyasalar şu an bu haberleri sindirmeye çalışıyor. Ana senaryo olarak ABD'den ek tarife gibi büyük bir yaptırım beklemiyorum, etkiyi bir şekilde minimumda tutmaya çalışacaklardır." diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylarda faizleri indireceğini belirten Ghose "Toplamda 200 - 250 baz puan civarında faiz indirimi bekliyorum. Enflasyonda daha fazla düşüş için Merkez Bankası çok fazla indirim yapmayacaktır. Çok fazla faiz indirimi yapmazsa enflasyon daha fazla düşecektir, tekrar %15 - 20'lere çıkmayacaktır " dedi.

Enflasyonun düşmesi ve Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi ile bankaların kredi faiz oranlarında da ciddi düşüşler bekleniyor. Uzmanlar beklentilerin gerçekleşmesi durumunda konut kredisi faiz oranlarının hızla düşeceğini öngörüyor.

Kaynak: Döviz