Mevduat Faiz Oranı Yüzde 10’a Çıkar mı?

12/08/2013

Yurtdışından borçlanma maliyetleri artan bankalar, mevduat faiz oranlarını artırmaya başladı. Bir ay önce aylık mevduata % 6 faiz veren bankalar, şimdi oranları % 8’lere çıkardılar. Tezgahaltı faiz ise % 9’un üzerinde

Aylık Mevduat Faiz Oranı Yüzde 10’a Çıkar mı?

Yurtdışından borçlanma maliyetleri artan bankalar, mevduat faiz oranlarını artırmaya başladı. Bir ay önce aylık mevduata % 6 faiz veren bankalar, şimdi oranları % 8’lere çıkardılar. Tezgahaltı faiz ise % 9’un üzerinde

ABD merkez bankası’nın (Fed) hamlesi sonrası uluslararası para piyasalarında terse dönen faizler ve para maliyetleri iç piyasada da yeni gelişmelere neden oluyor. Merkez Bankası’nın (MB) Türkiye’de faiz yükseltmesinden sonra bankalar da Türk Lirası (TL) mevduata verdikleri faiz oranlarını yükseltmeye başladı. 
Bir ay önce mevduat faiz oranları yüzde 5’ler 6’larda olan bankalar mevduata verdikleri faizleri yüzde 8’e kadar yükselttiler.

100 Bin TL 593 TL Getiriyor

Bir ay önce 100 bin liralık mevduattan bir ay vadede net 419 lira kazanan banka müşterileri şimdilerde 593 lira kazanıyorlar.
 Bankalar mevduata e-mevduat üzerinden daha fazla faiz ödüyor. İnternet üzerinden açılan TL mevduat hesaplarına kimi bankalar yüzde 8.75 aylık faiz veriyor.
Uluslararası piyasalardaki likiditenin yüksek faiz nedeniyle Türkiye, Polonya, Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelere akması nedeniyle dövizin ucuz olduğu günlerde yurtdışı piyasalardan bol miktarda sendikasyon kredileri sağlayan Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar, şimdi doların pahalılaşması nedeniyle TL mevduata yönelmeye başladılar.

Tasarrufçuların ilgisini çekmek için faiz oranlarını artıran bankalar, faiz yarışında tezgahaltı faizi de kullanıyor. Birbirlerine müşteri kaptırmak istemeyen bankalar resmi olmayan faizin üzerinde faiz vererek müşteri tutmaya çalışıyorlar. 100 bin TL’nin üzerindeki mevduata yüzde 7’den başlayan faizler veren bankalar, müşteriyle yapılan pazarlıklarda bu oranları yüzde 9’un üzerine çıkarabiliyor.

Yarış hızlı başladı
Yurtdışından sağladıkları düşük faizli sendikasyon kredilerini içeride bozdurarak tüketicilere kullandıran bankalar (uzun vadeli konut kredileri verildi), döviz pahalılışınca bu kez zorlanacakları sendikasyon ödemeleri için mevduat artışına kilitlendiler.

ABD’nin izlediği para politikası nedeniyle Türkiye’de döviz kuru yerinde sayarken, dışarıdan kaynak sağlayan Türkiye’deki bankalar faizlerini yükseltmedikleri TL mevduat için yarışa girdi. Bir ay içinde mevduat faizleri yüzde 5’ten yüzde 8’lere çıktı. 
Piyasada sendikasyon borçlanmaları yüksek olan bankaların başlattığı bu yarışa diğer bankalar da çeşitli mevduat ürünleriyle katılıyor. Yarışın dışında kalmak istemeyen ve benzer yaklaşımları daha önce de gören piyasa oyuncularından bazıları son bir yıl içinde mevduat müşterilerinin ilgisini çekecek alternatif ürünler çıkarmaya başlamışlardı.
Bu ürünlerle piyasada öne çıkan bankalar, şimdi FED’in dış dünyadaki hamlesiyle terse dönen durumdan yararlanmak istiyorlar. Bu nedenle mevduat sahipleri tasarruflarından bekledikleri oranlarda tasarruf elde etmek için sektördeki farklı büyüklüklerdeki bankaların faiz oranlarına bakmalılar.

Kaynak: Milliyet