Moody’s ve Fitch’ten 2019 Beklentisi

15/11/2018

Kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s 2019 yılında Türkiye ekonomisi için uyarılar bildirdi. Kredi derecelendirme kuruluşları 2019 da büyümenin daralmasını ve kredi faiz oranlarını artmasını tahmin ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ekonomisinin 2018 ve 2019 yılları için reel büyüme oranı tahminlerini düşürerek %3.6 ve %-1.9 olarak açıkladı. Daha önceki tahminler sırasıyla yüzde 4.1 ve yüzde 3'tü.

Resesyon Olabilir

Fitch, kredi arzının daralması ve güvenin zedelenmesi gibi nedenlerle ekonominin beklenenden hızlı yavaşladığına dikkat çekti.

Türkiye ekonomisine dair 2018 ve 2019 büyüme beklentilerini aşağı çeken Fitch, kur krizinin, yüksek enflasyonun ve dış finansman koşullarda yaşanan sıkıntıların 2019’da ülkenin resesyona sürüklenmesine neden olacak ekonomik bir şok yarattığını kaydetti.

Resesyon Nedir?

Resesyon, makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılır. Uzun bir resesyon ekonomik çöküşü ifade eder.

Ekonomi Daralacak

Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's ise Türkiye'nin tırmanan kurumsal zorluklar ve politika belirsizliği ile karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, 2018'de %1.5 büyümesini beklerken, 2019 için ise %2 daralma tahmini yaptı.

Faizler Artacak

Kuruluş ayrıca, global kredi şartlarının 2019'da, küresel büyümenin yavaşlamasına, finansal piyasa oynaklıklarının devam etmesine, faiz artışlarına, ticarette korumacı politikalara ve jeopolitik gerilimlerin tırmanmasına bağlı olarak gelişmekte olan piyasalar için daha zorlu hale geleceğini belirtti.

Kaynak: Gözlem Gazetesi