Mortgage Emlak Krizinin Dünyaya Etkileri Neler Oldu?

08/08/2018

2000'li yılların başından itibaren özellikle ABD'de büyük değişimler yaşatan mortgage sistemi ve 2007 sonrasında da mortgage sisteminde yaşanan sorunlar nelerdir? Mortgage nasıl dünya çapında bir emlak krizi haline geldi? Mortgage krizinin etkileri neler oldu?

2007 yılında ABD ekonomisi sadece ülkede değil dünyada panik ve finansal endişelere yol açan bir mortgage krizi yaşadı. Finansal piyasalar dalgalandı ve etkileri birkaç yıldan fazla sürdü. Mortgage krizi sonucunda ev fiyatları hızla yükseldi bununla birlikte birçok borçlanma ve kusurlu mali tablolar görüldü. Açgözlülük ve dolandırıcılıklar yaşandı

Mortgage Krizi Nasıl Başladı

2000’lerin başında ABD ekonomisi çok iyi durumdaydı. Faiz oranları düşüktü tüketicilerin ödeyebileceğinden daha büyük krediler çekmelerine izin veriliyordu. Bununla birlikte konut fiyatları önemli derecede arttı bu yüzden bir ev satın alıp zenginleşmek kişilerin gözünde kolay bir yol olarak görüldü. Kredi verenler ise evlerin iyi teminat olduğunu düşünüyorlardı bu yüzden gayrimenkul sahiplerine borç vermek ve bunlarla gelir elde etmeyi bekliyorlardı. Bankalar paraya kolay bir şekilde erişme imkânı tanıdı. Borçlular yüksek riski olan ipoteklere girdiler, kredi notu kötü olan kişilere bile düşük faizlerle konut kredisi verirdi.

2016 yılında konut fiyatları hızlıca düştü ve 2016 sonlarına doğru oranlar ciddi rakamlara ulaştı. Bu yüzden daha fazla ev sahibi olmak isteyen kişiler neye etki edeceğini düşünmeden borç ödemeyi bırakıp daha fazla ev satın almaya başladılar. İpotek ödemeleri gerçekleşemedi. Bununla birlikte konut kredisi faiz oranları yükseldi, ipoteklerde arttı. Bankalar ve yatırımcılar ciddi para kayıpları yaşamaya başladı. Piyasa riskleri ile birden karşılaşılınca bankalar birbirlerine dahi borç vermekten kaçındılar. Borçların geri ödenip ödenemeyeceği bilinmiyordu piyasada belirsizlikler yaşandı. Bu durumda büyük bir kriz doğurdu.

Mortgage Krizi Sonuçları

Konut fiyatları hızla yükseldiği için ev sahipleri evleriyle birlikte büyük zenginliğe ulaştılar. Mortgage krizi sonucu finansal yapıya ve ekonomiye karşı güven eksiklikleri yaşandı. İpotek piyasası, küresel finansçılar ve yatırımcıların korkutucu bir piyasa içinde olduğunu fark etti.

Piyasa dalgalanmaya devam ederken konut değerleri kaybedilmeye başlandı. Ev sahiplerinin para çekememesi şirket büyümelerinin düşmesine neden olan bir durgunluğa sebep oldu. Emlak sektöründeki şirketler değer kayıpları yaşadı.

İpotek krizinin etkileri dünya üzerinde de yaşanmaya devam etti. Yabancı hisse senetleri ve endüstriler değer kaybettiler. Birçok finansal hizmet veren şirketler bir süre ortadan kayboldu veya krize dayanamayıp yok oldular. Büyük şirketler indirimli fiyatlarla zararlar ettiler, milyar dolarlı hissedarların değerlerinin silinmesine yol açtı.

Kaynak: finanspara