Nakit Avans Çekiminde Alınan Ücret Kaldırılacak mı?

24/02/2016

BusinessHT'nin haberine göre nakit avans çekiminde, faiz uygulaması yanında alınan ücretin kaldırılması yönünde bir düzenleme yapılacağını açıklandı. Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin ise henüz BDDK'nın bu düzenlemesi ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu kredi karşılıkları ile ilgili yaptığı düzenlemelerin ardından da şimdi de kredi kartından nakit avans çekimi ile ilgili düzenlemeler üzerinde çalışıyor. BusinessHT'nin haberine göre nakit avans çekiminde, faiz uygulaması yanında alınan ücretin kaldırılması yönünde bir düzenleme yapılacağını açıklandı. Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin ise henüz BDDK'nın bu düzenlemesi ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. BDDK, geçen hafta kredi karşılıkları ile ilgili bir düzenleme yapmıştı.

19 Şubat'ta yapılan bir değişiklikle 2017 den geçerli olmak üzere bankaların standart nitelikteki krediler için ayırdığı genel karşılık oranları yüzde 1’e yakın izleme kapsamındaki krediler için yüzde 2 olarak belirlemişti. Bu oranlar halen tüketici krediler ve kredi kartlar için yüzde 4 ve bu kapsamdaki ikinci gruptaki krediler için yüzde 8 olarak uygulanıyor. BDDK söz konusu oranları UFRS 9 standardını uygulamayan ve BDDK’dan izin alan bankalar için 2018 den sonra yüzde 1,5 ve yüzde 3 olarak belirledi.

Kaynak: Businessht