Nisan Başında Konut Kredisi Faizleri Aylık 0.69’a mı Düştü?

06/04/2020

Bankaları kredi faizlerinde yaklaşık bir aydır süren durağanlık sona erdi. En uygun konut kredisi faizi aylık %0.69’a kadar düştü. Nisan başında konut için en düşük faiz oranları ne kadar oldu?

Bankaların konut kredisi faiz oranları yaklaşık 10 aydır sürekli düşüş yönünde hareket ediyor. Son bir ayda coronavirus salgını ve kurda yaşanan hareketlilikle faiz oranlarındaki düşüş sabit kalmıştı.

Kredi faiz oranlarındaki durağanlığı ilk olarak kamu bankaları bozdu. Coronavirus tedbirleri kapsamında açıklanan ekonomik istikrar kalkanı projesi ile kamu bankalarında düşük gelirli tüketici için ihtiyaç kredisi faizleri %0.79’a düştü.

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ilk defa satışa çıkan sıfır konutların kredilendirilmesinde ise Ocak ayından itibaren kredi faiz oranlarını %0.79’a düşürmüştü. Konut kredisi faizlerinde en düşük olan söz konusu oran Nisan ayı itibariyle değişti.

Türkiye Finans Bankası banka gayrimenkulü konutların satışı için kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını %0.69’a indirdi. Oran bankalar arasında konut için sunulan en düşük kredi faiz oranı oldu.

Söz konusu oran üzerinden 200.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 2.450 TL oluyor. Vade sonunda masraflar hariç yapılan toplam anapara ve faiz ödemesi ise 294.700 TL’ ye denk geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 6 Nisan ile başlayan haftada en uygun konut kredisi taksitleri şu şekilde;

Türkiye Finans

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı banka gayrimenkulü konut finansmanı için aylık %0.69 oranı ile konut finansmanı kullandırıyor.

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık %0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

İş Bankası

İş Bankası %1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye kadar aylık %0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor.

Yapı Kredi

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor.

Kaynak: KrediPazari