OdeaBank' a 75 Milyon Dolar Kredi

10/12/2013

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, Odeabank olarak Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile toplamda 75 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladıklarını söyledi.

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, Odeabank olarak Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile toplamda 75 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladıklarını söyledi.

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya ile IFC Avrupa ve Orta Asya Finansal Piyasalar Direktörü Ed Strawderman'ın katılımıyla 75 milyon dolarlık kredi anlaşması imza töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan Özkaya, Odeabank olarak IFC ile toplam 75 milyon dolarlık kredi anlaşmasına imza attıklarını belirterek, "5 yıl vadeli olan kredinin 50 milyon doları KOBİ’lerin yatırım ihtiyaçlarına yönelik, 25 milyon doları ise Global Dış Ticaret Finansman Programı kapsamında kullandırılacak" dedi.

KOBİ’lerin ekonomide güçlenen rolünü anlatan Özkaya, "KOBİ’ler, ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomilerin can damarları. Devlet ve özel sektör işbirliği ile desteklenen bu sınıf sanayileşmede, üretimde ve istihdamda Türkiye’nin sıçrama tahtası olacak. İlk yılımızda, uluslararası önemi yadsınamaz bir kuruluş olan IFC ile yaptığımız bu anlaşma Odeabank’a duyulan güveni yansıtıyor" değerlendirmesini yaptı.

Hızla genişleyen bankacılık sektörü içinde KOBİ bankacılığının farklılaşmanın yakalanabileceği alanlardan biri olduğuna dikkati çeken Özkaya,  BDDK verilerinin de 2013 yılının ilk yarısında yüzde 17,1 ile en hızlı artan kredi türü olarak KOBİ kredilerini gösterdiğini ifade etti.

Özkaya, KOBİ bankacılığı stratejilerinde kendilerini KOBİ’lerin büyümelerini finanse edecek yakın bir çözüm ortağı olarak gördüklerini belirterek “İşletme sermayesi, dış ticaret finansmanı, nakit yönetimi ve ödemeler çözümleri, proje finansmanı ihtiyaçları, yurtdışı faaliyetleri gibi bütün ihtiyaçlar için danışman konumunda hizmet vereceğiz. Odeabank olarak sektöre, her müşterinin ihtiyacına özel çözümler getirmek sözüyle ‘Kişiye Özel Bankacılık’ stratejimizle girdik. Bu anlamda KOBİ’lere de kendi dinamikleri çerçevesinde özel finansman ürün ve hizmetleri sunacağız” dedi.

Bankacılık sektörünün kredi geri dönüş oranlarının oldukça iyi noktalarda olduğunu vurgulayan Özkaya, KOBİ kredilerinin ise bu alanda en başarılı kredi alanlarından birisi olduğunu söyledi.

Hüseyin Özkaya sınırlı bir şube sayısına sahip olmalarına rağmen KOBİ'lere kullandırdıkları kredi miktarının 1 milyar liraya ulaştığını ve KOBİ'lere kullandırılacak kredilerin de uzun vadeli olmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Odeabank'ın yıl sonu hedeflerine de değinen Özkaya, yılsonunda 15 milyar lira aktif büyüklük ve 10 milyar doların üzerinde kredi-mevduat hacmine ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

IFC Avrupa ve Orta Asya Finansal Piyasalar Direktörü Ed Strawderman ise rekabet, büyüme ve istihdam alanlarında en çok katkıda bulunan KOBİ'leri desteklemenin IFC'nin global stratejisinde çok önemli bir yer aldığını vurguladı.

Strawderman, "Türkiye'de de toplam istihdamın yaklaşık yüzde 80'ini oluşturan yine bu tür işletmeler ve bu tür kuruluşların büyümelerinde en önemli engellerden birisi finansal kaynaklara erişim  olarak ortaya çıkıyor. Odeabank ile işbirliğimiz sayesinde Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelere destek olacağımız için memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Projeler