Piyasaya Yarım Milyarlık Yastık Altı Katkısı

22/10/2018

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına %24 indirim getiren kampanyasına kısmı ödemelerle beraber 13 bin 321 vatandaşın başvurduğunu ve 588 milyon 575 bin lira para yatırıldığını belirtti.

Vatandaşların kampanyaya gösterdiği yoğun ilgiden memnun olduklarını belirten Turan, "TOKİ'den sosyal konut satın alan, çoğu alt gelir grubundan vatandaşlarımıza %24 erken ödeme indirimi ile önemli bir fırsat sunduk. 100 bin lira borcu olan bir vatandaşımızın 21 Eylül- 19 Ekim tarihleri arasında borcunu kapatması halinde, 76 bin lira ödeyeceğini belirttik. Kampanyamız oldukça ilgi gördü. Kısmı ödemeler hariç, 11 bin 405 vatandaşımız 524 milyon 315 bin liralık borçlarını kapatıp tapularını almaya hak kazandı" dedi.

Esnek Ödeme İle 64 Milyon Borç Kapandı

Bu yıl ikincisini düzenledikleri indirim kampanyasında esnek ödeme yaptıklarını vurgulayan Turan, “%24 indirim kampanyamızdan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlarımız da yararlandı. Borcunun tamamını kapatamayan bin 907 vatandaşlarımız da yaptıkları 64 milyon 260 bin liralık peşin ödemelerle %24 indirim kampanyasından faydalandı” açıklamasında bulundu.

Piyasaya Yastık Altı Katkısı

%24 indirim kampanyasında kısmı ödeme ile yararlanan vatandaşlar ile beraber toplam 13 bin 321 vatandaşın kampanyadan faydalandığını belirten Turan, toplam 588 milyon 575 bin lira ödeme yapıldığını söyledi.

Kampanya katılan vatandaşların %97’sinin borçlarını yastık altı denilen kişisel tasarruflar ile kapattığını vurgulayan Turan, “%24 indirim kampanyamıza katılan 11 bin 405 konut ve iş yer alıcısı 524 milyon 315 bin liralık borçlarını kapatarak tapularını almaya hak kazandı. Bin 907 kişi de borcunun belli bir kısmını kapatıp, 64 milyon 260 bin liralık borç kapatarak %24 indirim kampanyasından yararlandı. Kampanyamız sonucundan yatırılan 588 milyon 575 bin liralık borcun %97’si 570 milyon lirası yastık altı diye tabir edilen kişisel tasarruflar ile kapattı” açıklamasında bulundu.

Yastık altından çıkan 570 milyon liranın piyasaya girdiğini belirten Turan, “Bizim politikamız gereği muhatap olduğumuz kitle, dar ya da orta gelire sahip aile ve bireylerdir. Bu kesimin en rahat ve en kolay ödeme yapabilmeleri için sürekli kampanyalar düzenliyoruz. Gerek katılım oranı gerekse kredi kullanmadan ödeme yapılan oran bizleri sevindirdi. Kredi kullanılmadan tasarruf ile gelen yastık altı parası ekonomiye kazandırıldı" dedi.

Gözümüz Gibi Bakmalıyız

İnşaat sektörünün, alt sektörleri ile birlikte her geçen gün büyümekte, gelişmekte ve Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiğini belirten Turan, “İnşaat sektöründeki hadise çok geniş ve hızlı şekilde katmanlara ulaşan bir sektör. Ekonomik büyüme olduğunda itici güç olarak ortaya çıkıyor. İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: hürriyet