Repo Faizlerinin Yüzde 15’e Düşmesi Tahmin Ediliyor

02/07/2019

Morgan Stanley ekonomistlerinin raporuna göre kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) 2020 yılının sonuna kadar toplam 900 bp faiz indirimi bekliyor. Repo faizlerinin önümüzdeki yıl sonunda %15’e gerilemesi tahmin ediliyor.

Morgan Stanley ekonomistlerinin raporuna göre kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) 2020 yılının sonuna kadar toplam 900 baz puan faiz indirimi bekliyor.

Merkez Bankası'dan 400 bp ek faiz indirimi bekleyen kuruma göre banka, gelecek yılın sonuna kadar politika faizinin %15'e çekileceğini tahmin ediyor.

Kurum ekonomistlerinin raporunda “Gelişmiş piyasalarda daha güvercin bir duruş benimsenmesi gelişen piyasa merkez bankalarının daha fazla genişlemeye gitmesi için alan açtı.” ifadesi yer aldı.

Kredi Faizleri de Düşer

Merkez Bankası’nın beklenen düzeyde faiz indirimi gerçekleştirmesi haftalık repo faizlerinde büyük bir gerileme oluşturarak bankaların likiditeye ulaşımını kolaylaştırarak kredi maliyetlerini azaltacaktır. Söz konusu indirim gerçekleşmesi halinde bankaların konut kredisi faiz oranları 2018 yaz aylarında rekor düzeye ulaşan seviyelerin oldukça altına inecektir. Konuyu yorumlayan uzmanların görüşlerine göre repo faizlerinin beklenen düzeye gerilemesi ile konut kredisi faiz oranlarında beklenti yeniden psikolojik seviye olan %1 düzeyine düşmesi yönünde.

Kaynak: KrediPazarı