Şimdi Sıra Konut Kredisi Faizlerinde

02/11/2018

Konutta süresi uzatılan KDV indirimi ve tapu harcının yanında otomobil, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde de KDV indirimi yapıldı.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Verginin %10 düşmesi, konut fiyatında çok fazla etkiye sebep olmaz ama konut kredisi faizlerinin %1,5 ve altına çekilmesiyle gerçek destek sağlanmış olacaktır” dedi.

Döviz kurları bahanesiyle geçtiğimiz aylarda yaşanan dalgalanma sebebiyle durgunluk yaşayan piyasalara, vergi indirimleriyle doping geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, otomotiv, konut, mobilya ve beyaz eşyada fiyatları %18’e varan oranlarda ucuzlatacak vergi indirimlerini önceki gün açıkladı. Vatandaşlar ise vergi indirimlerinin üretici ya da bayilerin maliyet artışlarını karşılamak için kullanılmasından endişe ederek “İnşallah etiketlere yansır” yorumunu yapıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da bu konuda endişe duyan vatandaşlara “Ben takip edeceğim” mesajı gönderdi. Albayrak açıklamasında “Özellikle belirtmek isterim ki, uygulanan bu vergi indirimlerinin sağlayacağı maliyet düşüşlerinin nihai satış fiyatına yansımasını bire bir ben takip edeceğim” ifadesini kullandı.

Vergi indirimleriyle bayram eden sektörlerden de peş peşe açıklamalar geldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, atılan adımın otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir” dedi. Vergisiz fiyatı 70 bin lira ile 120 bin lira arasındaki otomobillere uygulanan ÖTV’nin %50’den %35’e indirildiğini, ticari araçlarda KDV’nin %1’e indirildiğini hatırlatan Bilaloğlu, bu indirimlerin son aylarda sıkıntı yaşayan sektörün devamlılığı, pazarın korunması ve istihdam için çok önemli olduğunu ifade etti.

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu da fiyatlara 21 bin 500 liraya varan indirimler sağlayacak vergi avantajı sayesinde, %68 daralan pazarın yılı 600-650 bin bandında kapatabileceğini ifade etti.

Peugeot Genel Müdürü İbrahim Anaç, indirimin otomotiv sektörü, tüketiciler ve devletin vergi gelirleri açısından zamanlama ve içerik anlamında çok yerinde olduğunu ifade etti. Toyota Türkiye Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt da indirimlerle satışların ciddi oranda artacağını dile getirdi.

Mobilyacılar “İndirim imdadımıza yetişti” derken, beyaz eşya üretici ve satışları da 4 bin liralık bir buzdolabında 400 liralık indirimin tüketici ve üretici açısından çok anlamlı olduğunu dile getirdi ve daralan sektöre can suyu olduğunu ifade etti.

Daralan Ekonomiye Katkı Sağlayacak

Gayrimenkul sektörü de konutta KDV indiriminin yanı sıra tapu harçlarındaki indirim süresinin uzatılmasını da memnuniyetle karşıladı. Özyurtlar Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, harç ve KDV indirimi ile sektörün 2 ay daha nefes alacağını ifade etti. Kar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Üçüncü de 240 sektörü canlandıran sektörün desteğin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram da açıklamasında satılmayı bekleyen 800 bin konut için çok önemli destek geldiğini bildirdi.

Şimdi Sıra Bankalarda

Gayrimenkul sektörü, geçtiğimiz dönemde Emlak Konut Gayrimenkul liderliğinde banka kredisi olmaksızın %0.98 faizle konut satış kampanyası başlattı. Katılan şirketler alıcılara senetle satışa başladı. Bu satışların daha önceden birikimi olanlara faydalı olduğunu söyleyen emlak komisyoncuları, “Birikmiş parası yeterli olmayanlar için banka kredileri çok önemli. Konuttaki vergi indiriminin daha da anlam kazanması için bankaların da faiz indirimiyle bu harekete destek vermesi gerektiğini ifade ediyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Verginin %10 düşmesi, konut fiyatında çok fazla etkiye sebep olmaz ama konut kredisi faiz oranlarının %1,5 ve altına çekilmesiyle gerçek destek sağlanmış olacaktır” dedi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi