Tarihi Konut Kampanyasında Son Bir Hafta

25/10/2018

Konut sektörünün, vatandaşın kolay ev sahibi olması için bankaların konut kredisi faiz oranlarına rağmen uyguladığı kampanyalar ve devlet desteklerinde son bir haftaya girildi.

Konut sektörü, doların artmasıyla birlikte artan maliyetlerin ve yükselen faiz oranlarının daire fiyatlarına yansıtılmadığı son fırsat haftasına giriyor.

Konut sektörünü canlandırmak ve konut almak isteyenler için Mayıs ayından buyana devam eden cazip kampanyalar için son tarih 31 Ekim. Farklı kampanyalarla vergi ve faiz oranlarında ciddi indirimler 5 aylık süre boyunca devam etti.

İlk kampanya Mayıs ayında devlet tarafından KDV’de ve tapu harcında uygulanan indirimlerle geldi. Bu sayede konut alacakların masraflarında ciddi düşüş oranları yaşandı. Diğer bir kampanya ise İmar Barışı oldu. Bu kampanya, ilk ve son kez devlet tarafından uygulamaya konuldu. Yaklaşık 6-6.5 milyonluk bir başvuru yaşanan kampanyada bankalar, yükselen konut kredisi faizlerine rağmen indirimli faiz oranları ile sundukları kredilerle destek sağladı. Bir diğer kampanya da Emlak Konut öncülüğünde gerçekleşen düşük faizli konut kredisi kampanyası oldu. Bu üç kampanyanın da son haftasına girildi. 31 Ekim tarihi itibariyle bitecek olan kampanyalar, yükselen maliyetler ve faizlere rağmen bu dönemde kaçırılmaması gereken fırsatlar sunuyor. Hasan Sever İnşaat, bu kampanyaları yükselen faizlerin ve inşaat maliyetlerinin yansıtılmadığı son fırsat haftası olarak nitelendirdi.

Konu ile ilgili yorumlarda bulunan Hasan Sever İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sever, “Konut sektöründe beş aydır devam eden devlet destekli kampanyalar oldukça ilgi gördü. Bu fırsatlar için yükselen faizleri ve maliyetlerimizi yansıtmadığımız son fırsat haftasına giriyoruz. Doların yükselmesinden dolayı yaşanan maliyet artışını hali hazırda satışlarımıza yansıtmadık. Hasan Sever İnşaat olarak başından beri kampanyaya destek veriyor ve vermeye devam ediyoruz. Ayrıca satışlarımızda sıfır faizli konut kredisi avantajıyla cazip ödeme koşulları sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

KDV indirimi ve düşük faizli konut kredisi imkanlarının alıcılar için cazip olduğunu dile getiren Sever, “Bu kampanyalar ve sağlanan imkanlar konut yatırımcıları ve konut sahibi olmak isteyenler için oldukça cezbedici. Son haftasına girdiğimiz şu günlerde kaçırılmayacak fırsatlar sunuluyor. Bir de yükselen maliyetlerimizi satış fiyatlarına yansıtmadığımız bu dönemi düşünecek olursak değerlendirmek için geç kalınmaması kanaatindeyim.” diyerek konut alacakların geç kalmaması temennisinde bulundu.

Kaynak: güncelgazete