TBB Kredi Şartlarını Kolaştırıyor

20/03/2019

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinde Tutulan Negatif Nitelikli Kayıtlara İlişkin Tavsiye Kararı açıkladı. Kararda bankalarca daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi ve kredi kanallarının açılması tavsiye edildi.

Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamada ‘‘Tahsilat, ödeme, borçlanma gibi finansal performansları farklı nedenlerle, geçici olarak aksadığı ve nakit akışları bozulduğu için bazı gerçek ve tüzel kişi müşteriler bankalara ve finansal kurumlara olan kredi, çek ve senet borçlarını vadesinde ödeyememektedir. Bu müşterilerin borç ve ödeme durumlarına ilişkin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde kayıtlar tutulmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere,

borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi,

finansal işlemlerinin sağlıklı şekilde devamlılığının sağlanması,

kredi kanallarının açık tutulması amacıyla bir tavsiye kararı almıştır.

Buna göre, gecikmiş borç tutarlarının tamamını ödeyen veya yeniden yapılandıran gerçek ve tüzel kişilerin kredi taleplerinin değerlendirilmesinde, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan negatif nitelikli kayıtlarının daha düşük bir risk kriteri ile dikkate alınabilmesi yönünde üyelere tavsiyede bulunmuştur.’’ ifadelerine yer verildi.

Kaynak: KrediPazarı