TCMB Faiz İndirim Beklentisi 4. Çeyreğe Uzadı

02/04/2019

Goldman Sachs, riskler ve ekonomideki sıkılaşma sonucu TCMB’nin repo faiz indirim beklentisini 4'üncü çeyreğe ötelediğini açıkladı.

Goldman Sachs analistleri Murat Unur ve Clemens Grafe hazırladıkları bir notta Merkez Bankası'nın faizleri TL'ye güven oluştuğunda indireceğini söyledi.

Enflasyon görünümünden ziyade finansal istikrar konusunun yakın vadede para politikasında temel sürükleyici olacağını belirten kurum, ilk faiz indiriminin 4'üncü çeyrekte olacağını öngördü.

2019 yılı büyümesine yönelik aşağı yönlü riskler olduğunu belirten uzmanlar, bu yıl büyümenin eksi %2.5 olmasını bekliyor.

Analistler notlarında, "Swap piyasasının zamanla normalleşmesi olası ancak, son oynaklığın likidite priminin yüksek kalmasıyla sonuçlanacağını düşünüyoruz. Bu da iç finansal koşullarda sıkılaşmaya neden olacak" yorumuna da yer verdi.

Daha önce piyasanın genel beklentisi Haziran ayında ilk faiz indiriminin geleceği yönündeydi. Goldman Sachs son gelişmelerin ardından beklentisini 2019’un 4. çeyreği olarak güncelledi.

Merkez Bankası’nın faizlerde indirime gitmemesi bankaların sıkışmasına neden olarak kredi faiz oranlarının artmasına neden olabilir. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş döviz kuru ve faiz indiriminin gelmeyişi ile hızlanma potansiyeline sahip.

Kaynak: KrediPazarı