TOKİ Başvuru Sürelerini Uzattı

25/03/2019

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 50 bin sosyal konut projesinde sona eren başvuru sürelerini yoğun talep üzerine tekrar uzattı.

TOKİ’den yapılan açıklamada yoğun talep nedeniyle normal başvuru yapmak isteyen vatandaşlar için başvuru sürecinin bir gün daha uzatıldığı belirtildi. Buna göre 22 Mart tarihinde sona eren başvurular 25 Mart 2019’a kadar uzatılmış oldu. Yani emekli, engelli, gazi ve şehit yakını olmayan normal başvurular 25 Mart 2019 günü sona erecek.

Emekli kategorisi başvurularında başlangıç tarihi de bu değişiklikle birlikte 26 Mart 2019’a ertelenmiş oldu. Yoğun talep nedeniyle sürenin 1 gün uzatıldığını ifade eden kurum başvuruları bir süre daha almaya devam edecek.

Başvuru Şartları

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1- T.C. vatandaşı olması,

2- Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması,

3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

5- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.800 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.800 TL olması gerekmektedir.) (3+1 Konut tipi hariç)

6- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

7- Ayrıca, konut başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; Videoyu Oynat

- 2+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 25 yaşını tamamlamaları;

- 3+1 nitelikli konutlara başvuruda bulunanlar için 18 yaşını tamamlamaları; gerekmektedir.

Konut Kredisi Ödemeleri

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre konut kredisi demeleri başvuru yapılan ilgili bankaya 2+1 konutlar için konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle ödemeler başlayacak. 3+1 konutlar için sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibariyle ödemeler alınmaya başlayacak.

Başvuru Tarihleri

1. Kategori yani “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” , 15-19 Nisan - 2019 tarihleri arasında

2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın” 08 – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında

3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımızın” 26 Mart 2019– 05 Nisan 2019 tarihleri arasında

4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının” 06 -25 Mart 2019 tarihleri arasında başvurularını tamamlamak zorunda.

Kaynak: CNN Türk