TOKİ Başvuruları 600 Bine Yaklaştı

08/04/2019

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 50 bin sosyal konut projesinde başvuruları 600 bine yaklaştı. Yoğun talep gören kampanyada başvuruların daha da artması bekleniyor.

TOKİ’nin 50 bin sosyal konut hamlesine vatandaştan talep yağdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Ucuz konuta bir ayda 596 bin talep geldi. İhtiyacın ve talebin yoğun olduğu il ve ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız” dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 67 şehirde, 140 projeyle yürütülecek 50 bin yeni sosyal konut projesine vatandaştan talep yağıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Mart'ta açıkladığı, 6 Mart'tan itibaren de başvuruların alınmaya başladığı sosyal konutlara talep toplama işlemleri, 19 Nisan'a kadar devam edecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "50 bin sosyal konut uygulamasına vatandaşımız yoğun talep gösterdi. Bir ayda 596 bin başvuru geldi. Talebin çok yoğun olduğu projeler için ilk etapta hak sahipleri kurayla belirlenecek. İhtiyacın ve talebin yoğun olduğu il ve ilçelerde ayrıca çalışmalar yapacağız" diye konuştu. Bakan Kurum, 5 yılda 250 bin sosyal konut üreteceklerini belirterek, "İlk etap için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız.

Vatandaşlarımız 2+1 ya da 3+1 konut seçeneklerinde kira öder gibi ev sahibi olacak. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra 100 gün içerisinde 10 bin konutun ihalesi yapılacak" diye konuştu.

En Çok Başvuru Alan Şehirler

En çok talep gören proje 150 bin başvuru ile İstanbul Başakşehir olurken, en çok başvuru alan 10 projeden 5’i İstanbul’da yer aldı. Diğer şehirler ise sırasıyla Bursa, Konya, Adana, Erzurum ve Kocaeli oldu.

İstanbul’a 6 Bin 300 Konut

50 bin konuttan 6.300'ü İstanbul'da yapılacak. İstanbul'da inşa edilecek konutlar, Başakşehir Kayabaşı, Başakşehir Ayazma, Silivri Alipaşa, Başakkent Hoşdere ve Tuzla Aydınlı'da yapılacak. 43.700 konut ise diğer illerde inşa edilecek. Peşinatlar %10 ile başlayacak. Konut fiyatları 240 aya kadar vadelendirilebilecek vadeli TOKİ’ye özel konut kredisi seçenekleriyle 2+1 konutlar için taksitler 388 liradan başlayacak. Konutlar, inşaatları da bitirilip en geç 36 ay içinde hak sahiplerine teslim edilecek. 2+1 konutların taksit ödemeleri konut teslimlerinden sonra başlayacak.

Kaynak: Sabah