TOKİ Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

30/10/2018

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) faizsiz konut kredisi kullandırıyor. TOKİ konut kredisine başvuru şartları ve faizsiz konut kredisine başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

TOKİ Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

TOKİ’den konut almak isteyen vatandaşların öncelikle yerine getirmeleri gereken kriter, bulunduğu yerin nüfusuna en az 1 yıl boyunca kayıtlı olmasıdır. Ayrıca katılımcıların aile fertlerinin (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve iş yeri hariç) ev sahibi olmaması gerekir. Konut kredisi kullanmamış olmak da aranan şartlardan. 18 yaşını dondurmuş olmak da vardır. 4,500 TL'lik aylık hane halkı gelirinin olması da gereklidir.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

– TC Kimlik fotokopisi

– Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve yetimlerden “Hak Sahipliği Belgesi”

– Engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en %40 oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu

– Emeklilerden, emekli olduğunu gösteren belge istenmektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

Faizsiz konut kredisi için TOKİ’nin internet sitesinde şu açıklamaya yer verilmiştir;

Krediden yararlanabilmek için, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü) alınacak hak sahibi olduğuna dair belge ile Ziraat Bankası’na başvurulması gerekmektedir.

Şehit Kredisinden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmamakta, tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli olmaktadır. Kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkündür. Kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü'nce Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar artırılır.

Kredinin miktarı 2018 yılı için 114.000,00 TL'dir. Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının 1/4 ‘ü tutarındaki miktarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’nca kesilmesi suretiyle yapılır. Kredinin vadesi borcun tamamen ödendiği zamandır. Krediye faiz uygulanmaz. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin %1'i oranında masraf alınır.

Faizsiz Konut Kredisi Ödemeleri

Faizsiz konut kredisi aldıktan sonra, devam eden ödemelerinizi E Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. E Devlet şifrenizle E Devlet’e (www.turkiye.gov.tr) giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama’ yazığ arama butonuna basın. Karşınıza ‘Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)/Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama’ (https://www.turkiye.gov.tr/ toplu-konut-idaresi-toki-faizsiz-konut-kredisi-sorgulama) sekmesi çıkacak. Ona tıkladığınız zaman ödemeye devam ettiğiniz faizsiz konut kredilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Kaynak: sözcü