TOKİ’den Bir Dev Konut Kampanyası Daha Geldi

09/05/2019

Uygun koşullarda konut fırsatları sunan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 4 binden fazla konutu satışa çıkardı. Fiyatı 66.000 TL’ den başlayan evler için en düşük konut kredisi taksiti 300 TL.

Yoğun talep gören 67 ilde 50.000 sosyal konut için talep toplamaya 636.000 kişi başvurdu. Öte yandan, TOKİ’nin açık satışa sunduğu konutlara da talep arttı. Kurayla satışa çıkan birçok projesinde emekli ve dar gelirliye özel kontenjan ayıran TOKİ, açık satışta bulunan konutlarında da emeklinin ev sahibi olabilmesi için uygun koşullar ve uzun vade imkânı sağlıyor.

31 İlde 8 Bin Konut

TOKİ’nin şu anda 31 ilde bulunan 8.416 konutunda, özellikle dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için önemli fırsatlar sunuluyor. Evlerin taksiti bu gruptaki vatandaşların bütçesine uygun olarak TOKİ’ye özel konut kredisi seçenekleri ile 300 TL’den başlıyor. Konut fiyatları ise 66.000 TL’ ye kadar düşüyor.

Vade ve Peşinat Seçenekleri

Konutların başvuru süresi 28 Haziran’a kadar devam edecek. Satıştaki konutlar için peşinat oranları, projeye göre %10, 12, 15, 20, 25 olarak değişiklik gösteriyor. Ödenen peşinata göre vade süresi de uzayabiliyor. Daha düşük peşinat ödeyenin vadesi daha düşük oluyor. Vade süreleri de 96, 108 120, 180, 216 ve 240 ay oluyor. Bu oranlar proje ve ile göre farklılık gösterebiliyor.

Başvuru Şartları

Daire almak isteyen emekliler, ilgili Ziraat Bankası ve HalkBank şubelerine başvuru yapacak. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı evi olmayacak. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak koşulu aranıyor. Ev alınacak il/ilçede en az bir yıl ikamet şartı da var.

Senede İki Kez Zamlanacak

Başvurular evin bulunduğu yerdeki Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılacak. Başvuru yapılırken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanacak. Sözleşme sırasında daire bedelininen az %10’u kadar peşinat alınıyor. Evi alanlar 14 gün içinde cezasız cayabilir. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl Ocak ve Temmuzda 2 kez memur maaş artışına göre zamlanacak.

Kaynak: Güneş