TOKİ’den Emekliye Özel Konut Fırsatı

16/10/2018

167 liradan başlayan taksit seçenekleriyle, 31 şehirde 3 bin 930 konutu satışa çıkaran TOKİ, emeklilere özel fırsatlarla kira öder gibi konut sahibi olma imkanı sunuyor.

Türkiye’nin farklı noktalarında konut inşasına devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu yıl özellikle emekli ve dar gelir grubuna odaklandı. Birçok ilde konutlarını satışa çıkaran TOKİ, ekim itibarıyla 3 bin 930 konutu daha satışa sundu. 31 ilde hayata geçirilen konut projeleri, özellikle emekli vatandaşlar için önemli bir fırsat sunuyor.

240 Ay Vade Seçeneği

Konutların taksidi emeklilerin bütçesine uygun olacak şekilde 50 bin TL den, taksitler de 167 TL den başlayarak devam ediyor. 20 yıla kadar yani 240 ay vadeli konut kredisi seçeneği ile ödeme imkanı sunan TOKİ, evi olmayan emeklileri konut sahibi yapıyor. TOKİ inşa ettiği konutları sadece bir bina olarak değil, kazandırdığı yan alanlarla birlikte bir sosyal yaşam alanına dönüştürüyor.

Gelir Sınırı

Emeklilere hitap eden konutlar 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 olarak satışa sunuluyor. Farklı konut seçeneklerinin yer aldığı projelere başvurmak isteyenlerin aylık hane halkı gelirinin, en fazla 4 bin 500 TL olması gerekiyor. Konutlar için Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine başvurulması gerektiğini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Vatandaşlarımız diğer detayları '444 86 54' numaralı ALO TOKİ hattından öğrenebilir” dedi.

Başvuru Şartları Neler?

Emeklilere özel TOKİ fırsatlarından faydalanmak isteyenlerin belli başlı şartları taşıyor olması gerekiyor. Başvuru sahibinin; T.C. vatandaşı olması, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşuluyla ikame ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Daha önce TOKİ’den konut ve konut kredisi almamış olmak, kendisine, eşine veya velayetindeki çocuklara ait mülkiyetin olmaması da diğer şartlar arasında yer alıyor.

Kaynak: güneş