Tüketici Kanun’un'da Konut Kredisi İle İlgili Önemli Düzenlemeler

21/10/2013

Meclis Genel Kurulu gündemindeki Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da, konut kredisi alan vatandaşları ilgilendirecek önemli düzenlemeler yer alıyor.

Banka için 'Bağlı Kredi' Sayılmayacak

Meclis Genel Kurulu gündemindeki Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da, konut kredisi alan vatandaşları ilgilendirecek önemli düzenlemeler yer alıyor. Buna göre, tüketicinin belirlediği konut için kredi verilmesi halinde, bunlar bankalar için bağlı kredi sayılmayacak. Katılım bankaları da buna dahil edildi. Konutun taahhüt edilen sürede teslim edilmemesi halinde, finans kuruluşunun sorumluluğu, verdiği kredi miktarıyla sınırlı olurken, inşaat firmasının kusurunda zaman aşımı olmayacak.

Sözleşmede Belirtmek Şartıyla

Bankadan aldığı konut kredisi borcunun tamamını erken ödeyen vatandaşlar, bankalara ‘erken ödeme tazminatı’ ödeyecek. Bankalar tüketiciye sabit faizli konut kredisi kullandırmışsa, ‘sözleşmede belirtmek şartıyla’ bir ya da birden fazla taksitin vadesinden önce ödenmesi durumunda tüketiciden ‘ödediği miktarın yüzde 2'’sine kadar erken ödeme tazminatı’ isteyebilecek. Örneğin Türkiye şartlarında ortalama bir konut tüketicisinin bankadan 100 bin lira kredi çektiğini varsayarsak, borcu kapatırken 2 bin lira da bankaya ekstra ödeme yapacak.

Finansal Yapıyı Korumak Gerekiyor

BDDK bürokratları sözkonusu düzenlemeyi, “İleride konut kredileri için yaşanacak bir dalgalanmada bankaların öz kaynaklarını ve finansal yapısını korumak açısından desteklenmesi gereken çok önemli bir madde” şeklinde yorumladılar. Öte yandan düzenlemeyle bankalar, kredi miktarına göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarında indirim yapacaklar.

Konut Teslimi 36 Ayı Geçemeyecek

Düzenlemedeki bir diğer önemli madde de konut satışlarıyla ilgili. Buna göre, konut satışlarında, konutun teslimi 30 aydan 36 aya çıkarıldı. Bu süre aşılamayacak. İnşaat şirketleri yapı ruhsatı almadan kesinlikle konut satışı yapamayacak. Ayrıca tüketicileri korumak için bina tamamlama sigortası getirildi. Firmanın sıkıntıya düşmesi halinde, projeyi sigorta şirketi tamamlayıp, tüketiciye teslim edecek.

Kaynak: Özel Haberler